Ağrı Arıcılar Birliğinden Teşekkür

Ağrı İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kılıç, Vali Süleyman Elban'a teşekkür etti.

Ağrı Arıcılar Birliğinden Teşekkür

Ağrı İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kılıç, biriliğe alınan mum dökme makinesi için Ağrı Valisi Süleyman Elban'a teşekkür etti. Kılıç yaptığı açıklamada;

'Sayın Valimiz görevine başladığı günden beri Ağrı Balı’nın tanıtımı ve arıcılığın geliştirilmesi için büyük çaba harcamıştır. Bunlardan biriside mum döküm makinesidir. Sayın Valimiz Ağrı İli Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde kullanılmak üzere 121.776 TL’ye mum dökme makinesi almıştır.

İlimizde bulunan aktif kovan sayısı 19.300 adet olup yıllık mum ihtiyacı yaklaşık 20.000 Kg’dır. Bu da yaklaşık olarak yıllık 860.000 TL’dir. Ağrılı arıcılar mum ihtiyaçlarını başka illerden firmaların ürettiği mumlarla karşılamaktadır. Dışarıdan temin edilen mumları kaliteleri düşük olup içinde birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu da üretilen balın kalitesini düşürmektedir. Ayrıca arıcılara büyük bir maliyet oluşturmaktadır.

Birliğimize alınan bu makine ile birlik üyelerimiz herhangi bir ücret ödemeden kendi mumlarını getirerek yeni mum üretimi yapabileceklerdir. Buda yıllık % 20 kar edilmesini sağlayacaktır. Yaklaşık olarak 172.000 TL’lik bir kar sağlayacaktır. Önümüzdeki yıllar içerisinde arıcılarımız kendi mumlarının dönüşümünü bu makine aracılığı ile yapacaklarından bu kar oranı daha üst seviyelere çıkacaktır.

Bu makine şu anda ülkemizde ve dünyada kullanılan en son teknoloji ile üretilmiş bir makine olup saatte 15 Kg mum işlemektedir. Arıcımız kendi mumunu ürettiği için içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayacaktır. Üretilen balın kalitesini artıracaktır.

Değişik yörelerden gelen mumlarla yapılan üretimde arı hastalıklarının yayılma ihtimali bulunmaktadır. Bu makineyi Ağrı yöresinde ki arıcılar kullanacağı için il dışından gelebilecek hastalıların önlenmesini sağlayacaktır. Kaliteli ve sağlıklı mum üretimi hastalıklara karşı arının korunması sağlayacaktır.

Sayın Valimize Birliğimize verdikleri destekten ve Ağrılı Arıcılara sağladıkları katkılarından dolayı kendi adıma ve Ağrılı arıcılar adına teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER