Ağrı Barosu Leyla İçin Bombayı Patlattı'' İhmal Var''

Ağrı barosundan küçük Leyla cinayetine ilişkin bomba etkisi yaratacak iddialar.İhmal Var,Leyla köyden hiç çıkarılmadı.

Ağrı Barosu Leyla İçin Bombayı Patlattı'' İhmal Var''

Haftalardır Türkiye'nin gündemine oturan Leyla Aydemir olayına Ağrı Barosu müdahil oldu.

Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk Leyla'nın arama çalışmalarında ihmalin olduğunu ima ederek küçük Leyla'nın cansız bedeninin çıplak bırakılmasını ise delilleri karartma yönünde bir girişim olarak değerlendirdi.

Ağrı Barosu Başkanı Ali Artuk dışardan aldıkları bilgilere dayandırdığı iddiasında köyde başka problemlerin baş göstermesinin önüne geçmek için özel bir hassasiyet gösterildiğini söyledi.

Artuk'un açıklamaları kamuoyunda bomba etkisi yarattı.Davaya müdahil olmak için girişimlerini gerçekleştirdiklerinin altını çizen Artuk köyde  aranan evlerin listesinin kendilerine verilmesini istedi.Artuk Küçük Leyla'nın kaçırıldığı günden cesedinin bulunduğu güne kadar köy dışına çıkarılmadığını düşündüklerini söyledi.Ağrı baro başkanı Ali Artuk'un kamuoyu ile paylaştığı basın bildirisi önemli iddialar içeriyor.

Artuk'un kamuou ile paylaştığı metnin tamamı şu ifadelerden oluşuyor;

"Ağrı Barosu olarak Bezirhane köyünün ahalisiyle koordineli çalışarak, aileden ve yerel yetkilerden çeşitli aralıklarda bilgi alarak, bu bilgileri sağlıklı bir şekilde STK´lara ve gerek yerel gerekse ulusal basın mensuplarına aktardık. Bu konuda tüm üyelerimiz sosyal medya hesaplarında, birebir ilişkilerinde, irtibatlı oldukları nüfus alanları nezdinde minik Leyla Aydemir´in bulunmasına yönelik bir caba içine girmişlerdir. Nitekim bizim, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı´nın, Jandarma, AFAD, güvenlik korucuları, UMKE, STK´lar ve gönüllüler tarafından oluşturan ekiplerin ve tüm Türkiye´nin olayı sahiplenmesi sonucunda acı gerçek ortaya çıkarılmış bulunmaktadır. Minik Leyla Aydemir´in cansız bedenine ulaşıldığı 2 Temmuz tarihinden beri tüm süreçlere otopsi dahil müdahil olduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonra da soruşturmanın takipçisi olacağımızı, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı belirterek, Ağrı Barosu olarak soruşturmaya ´Avukatlık Yasası´nın 76. maddesi uyarınca müdahil olacağımızı beyan ederiz."

´TÜM EVLER ARANMAMIŞ MI?´

Leyla´nın ölümünde ihmal olabileceğini belirten Artuk, araştırılması gereken hususları şu başlıklar altında sıraladı:

"Olayın oluşum ve gelişimi, valilik açıklaması ve otopsi raporu bir bütün değerlendirildiğinde Leyla Aydemir´in 14 Haziran´dan 2 Temmuz´a kadar köyde bulunduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Bu tarih aralığında köyde bulunan tüm evler ve eklentilerine yönelik adli arama kararı verilmiş midir? Buna ilişkin ayrıntılı arama tutanakları dosya içinde mevcut mudur? Yoksa aldığımız harici bilgilere göre köyde adli başka problemler baş göstermesin diye sözde bir ´hassasiyet´ gösterilerek tüm evlerin aranması cihetine gidilmemiş midir? Burada bir ihmal varsa ihmali bulunan merciler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Böyle bir arama kararı verilmiş ise fazlaca yerleşim birimi bulunmayan köyde maktul Leyla Aydemir neden bulunmamıştır. Tüm bu noktalarda kamuoyunun bilgilendirilmesini, varsa adli arama kayıtları ile birlikte arama tutanaklarının tarafımıza tebliği, son tahlilde avukatlık yasasında kaynaklı bilgi verilmesini, soruşturmanın selameti için alınan gizlilik kararına rağmen baromuzca yetkilendirilecek bir meslektaşımızın soruşturmanın şeffaf ve güvenilir yürütülmesi için aynı zamanda da maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için dosyanın her aşamasında koordineli bilgilendirilmesini talep ederiz."

´ELBİSELERİ DELİLLERİ KARARTMAK AMACIYLA ÇIKARILDI´

Soruşturmanın genişletilmesinin istenildiği katılma talebi dilekçesinde vurgulayan Başkan Artuk, "Minik Leyla Aydemir´in ailevi husumeti olan, her şüphelinin soruşturmaya dahil edilmesini, 14 Haziran´dan 2 Temmuz´a kadar köye giriş çıkışları olan bireylerin HTS (arama, aranma, mesaj) trafiğinin incelemeye alınmasını özellikle 1 Temmuz tarihinden 2 Temmuz tarihine kadar köye dışarıdan gelen bireylerin HTS trafiğinin incelemeye alınmasını, köydeki yetişkin her bireyin bilgi alma şeklinde ifadesine başvurulmasını, tüm köy genelinde her evin adli arama kapsamında aranmasını, delilleri karartma ihtimaline binaen bunun ivedilikle yapılmasını talep ederiz. Minik Leyla Aydemir´in üzerindeki elbiselerin delilleri karartmak amacıyla çıkarıldığı açıktır. Bu nedenle soruşturmanın bu yönüyle de genişletilmesini, Leyla Aydemir´in ölüm nedeninin açlık olması, 10 gün boyunca uğranılmayan evin olağan şüphe kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden köyde 2 Temmuz tarihinden önce 8- 10 gün sürede evinde bulunmayan şahısların ifadelerine başvurulmasını talep ederiz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sosun2 internet cafe
sosun2 internet cafe - 6 yıl Önce

sayın ali artur abim seni canı gönlden kutlarım böyle bir olaya sahiplenmen gurur verici

Deli coban
Deli coban - 6 yıl Önce

Gerçekten duyduğum en kaliteli en açık açıklama umarım bu dava da sonuna kadar gidersiniz ve o canileri ortaya çıkarır sınız

Birgül kaya
Birgül kaya - 6 yıl Önce

Tamamen size katiliyiyorum bu olayda tuhaf birşeylerin olduğunu leylanin kaçırıldığı ilk günden beri dusunuyorum cocugun cesedi bulundugu yere ucgun onceden birakilmis koyde okadar jandarma arama kurtarma ekibi varken çocuk üç gün boyunca dere kanadında cansız bedeni kalıyor ihmalin olduğu birkere buradan belli bu olayın peşinin bırakılmamasını umuyorum

Özcan hazer
Özcan hazer - 6 yıl Önce

Büyuksun abi yaa

Yorumsuz
Yorumsuz - 6 yıl Önce

Klasik ali artuk vakasi.. olayi siyasilestirme mucadelesi sadece .. Allah aileye sabir versin

SIRADAKİ HABER