Ağrılı Gazetecilerden Ağrı Valiliğine Sert Tepki

10 Ocak Gazeteciler Gününde ötekileştirilmeye çalışılan gazeteciler Valiliği sert bir dille eleştirdi.

Ağrılı Gazetecilerden Ağrı Valiliğine Sert Tepki

Çoğunluğunu yerel sitelerin oluşturduğu gurup olayı bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

Ağrılı Gazetecilerin yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verildi;

Her gelen mülki idare amirinin  arkasında hatıralar bırakarak ayrıldığı ve hatıralarına şahitlik ettiği arşiv tutanıdır gazeteci.Zaman zaman doğruların çatışmaya dönüştüğü haller yaşansa da biliriz ki kalem halktan yanadır ,kelam halka aittir aslında. 

Öncesi yaşanmış tüm tartışmalardan alnının akıyla çıkabilmiş biz meslek erbapları işimizi yapmış olmanın rahatlığı ve gazetecilik ahlakı gereği tartışmaları unutup kamuoyu adına göstermemiz gereken hassasiyetle Devlet işleyişinde etkin bürokrasi ile aramızda kin tutmadık mesafe bırakmadık. 

Bu bugüne kadar böyleydi bundan sonrasında da meslek etiği gereği böyle olmaya devam edecek. 

Fakat bugün geldiğimiz noktada 2023 vizyonuna kilitlenmiş bir Türkiye’ye yakışmayacak bir tavırla karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.. 

Kar,yağmur,çamur demeden çağırıldığı her yere kendi imkanları ile koşan gazeteciler olarak  Ağrı Valiliği tarafından Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Konuk Evinde organize edilen çalışan gazeteciler gününe davet edilmeyerek maruz bırakıldığımız bu rencide edici durum bizleri ziyadesi ile üzdüğü gibi kamuoyunda da esefle karşılanmıştır. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü adı altında yapılan organizasyon kamu kurum amirleri,STK’lar ve siyasilerle yemek yenen, günün önemine binaen 10 Ocak Mülki İdareciler gününe dönüştürülmüş ve maalesef bu haliyle bile haber değeri taşıyan programa 4 farklı gazeteci dernek ve takip oranı çok yüksek, marka değeri olan haber siteleri haber amaçlı bile olsa davet edilmemiştir. 

Her fırsatta büyük Türkiye hayalleri olduğu iddisında ki idarecilerin vatandaşa vizyonlarını ve hedeflerini aktarmak için bundan sonra kullanacağı aracın dumanlaşma yöntemi olduğunu düşünmüyoruz. 

Bu sebeple yaşanan tatsızlığın ardından durumu izah etmek ve nahoş bir tablonun seyrinin önüne geçmek için Ağrı Valisi Sayın Osman Varol’un   daveti üzerine saat 15:30 da yapılması planlanan görüşme için bir araya gelinmiş ,sonradan oluşan ani gelişme nedeni ile randevu 16:30 a ertelenmiştir. 

16:15 ta Valilik Özel Kalem bekleme salonunda hazır bulunan bizler 17:10 kadar ziyaretlerin uzaması nedeni ile bekletilmiştir. 

17:10 sularında içeri alınmayı bekleyen bizlere Ağrı Valisi Osman Varol tarafından bir arkadaşımızın gazeteci olmadığı gerekçesi ile görüşmeye alınmayacağı bildirilmiştir. 

Vali Bey’in bu tutumu üzerine çağırılan temsilci arkadaşımız bir basın kuruluşuna mensup olan ve basın kartı bulunan kişinin yerel gazeteci olup olmadığını sorgulayacak merci olmadıkları, davetli listesinin kendilerine saat 14:00 da iletildiği hatırlatılmış,  Valiliğin ısrarlı tutumu sonrası biz Ağrılı gazeteciler,Ağrı’nın gazetecileri tepki koyarak  salondan çıkıp valiliği terk ettik. 

Bundan sonrasının neler getireceğini ilerleyen günlerde göreceğimizin bilinci ile Ağrı Valiliğini Devlet nezaketi ve ferasetine sahip olamaya davet ederk hatırlatmak istiyoruz ki şahsınız  gördüğümüz ne ilk nede son vali olacaktır bizler hayatta olduğumuz sürece Ağrı için kalem salllamay davet edeceğiz ama belki de siz son valiliğinizde sizin için hatıra biriktiren kalemlerin ,denklanşörlerin arşivcilerinin hatıralarında derin bir yara ve devlet adabı ile örtüşmeyen tavrınızla hatırlanacaksınız. 

Takdir Ağrılıların ,zatınıza teveccüh 2023 vizyona kilitlenen Devlet ricalinin ve yarın haberleşmek için kapımıza çalacak olan iktidar veya muhalefet tüm siyasi hareketlerindir..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ağasıniz, Beysiniz, Hoşsunuz ama....!
Ağasıniz, Beysiniz, Hoşsunuz ama....! - 6 ay Önce

Gazetecilik veya basın mensubu çalışanı, adına her ne derseniz, eskiden çok güzel ve toplum olarak gerçekten itibar edilen bir meslekti. Ancak, ben sizde suç bulmuyorum. İtibar edilen fakat bugün aramızda olmayan meslek üstadlarinizin bu topluma bıraktıkları görece en kötü miras, bu mesleğin sadece yüzeysel yanlarını sizlere aktarması olmuştur. Meslekte size asıl itibar kazandiracak yanları, öbür tarafta hiç bir işlerine yaramayacak olmasına rağmen, kendileriyle göturmeleri sizleri ne hale getirmiş!!! Bu hiç hoş olmayan durumun ilk boyutu. Diğer yandan, yazılan yazıda anladığım kadarıyla saat 14.00'da listede adı bulunanların gazeteci olduğu deklare edilmiş, içinizden biri gazeteci olmadığı veya yerel medya mensubu olmadığı gerekçesiyle Vali bey tarafından kabul edilmemiştir. Bu tutum ise haliyle herkesi üzen bir tablo ortaya koymuştur. Şayet olay bu şekilde ise;
1- Valiliğe bildirilen listede yer alan isimlerin hangi sıfat ile( yani hangi basın grubunu temsilen) görüşmeye katılacağı,
2- Görüşmede ele alınacak konunun hassasiyetine binaen, iş bu davet hususunun ötesine geçecek şekilde Ağrı toplumunda oluşması muhtemen önyargi ve art niyetlerin önüne geçebilmek için görüşmenin sadece muhatap taraflarca sınırlı olacağı,
hususları net bir şekilde ifade edildi mi?

SIRADAKİ HABER