Ağrılılar montaj videolarla şantaj kıskacında

Ağrı'da artan şantaj olayları için adli süreç işlemeye başladı.

Ağrılılar montaj videolarla şantaj kıskacında

Ağrılılar montaj videolarla şantaj kıskacında

Yapay zeka marifeti ile oluşturulan cinsel içerikli şantaj videolarının artması sonrası mağdur edilmeye çalışılan vatandaşlar soluğu savcılıkta aldı.

Son zamanlarda yapay zeka marifeti ile oluşturulan şantaj videolarını seçtikleri kurbanlarına yollayarak şantaj yapan ve istedikleri meblağın verilmemesi halinde uydurulmuş videoları sosyal medya da servis ederek tehdit eden çeteye ilişkin Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına çok sayıda şikayet bildiriminde bulunulduğu iddia edildi.

Genellikle kamuoyunun tanıdığı isimleri kurban seçen çete üyeleri önce hazırladıkları kurgu videoyu fake yada ele geçirdikleri bir hesaptan muhatabına yolluyor sonrasında yaşanan diyalokta şahıs muhataptan yüklü miktarda para isteniyor.

İstedikleri parayı alamamaları durumunda muhataplarının sosyal statüsüne zarar verecek görüntüleri yaymakla tehdit eden çete üyeleri ret cevabı almaları durumunda görüntüleri kişinin bir yakınına ulaştırarak tehditlerini sürdürüyor.

Son zamanlarda bu yöntemle bir çok kişiye şantaj yapıldığı ve bu olaylarla karşılaşan kişilerin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Ağrı’da rutine bir hal alan olaya ilişkin şikayetlerin kısa sürede sonuçlandırılması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER