AK Partili Başkanlar DEM'li Ağrı Belediyesine Yüklendi

Mesnetsiz asılsız belgelerle itibarımızı zedelemeye çalışıyorlar.

AK Partili Başkanlar DEM'li Ağrı Belediyesine Yüklendi

31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonrası el değiştirerek DEM Parti’ye geçen Ağrı Belediyesinin AK Parti dönemine ait muhasebe işlemlerini davet edilen Yeminli Mali Müşavir tarafından incelenmesi yeni bir borç listesi yayınlayarak 3 Nisan tarihinde belediye yi devraldıkları dönemde Belediye Başkanı Metin Karadoğan’ın sunduğu Ağrı Belediyesi Muhasebe Müdürü imzalı borç belgesinin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Ağrı Belediyesi tarafından şehrin muhtelif yerlerinde bilboardlara ve Ağrı Belediye Binasına asılan ve basınla paylaşılan borç listesine Ağrı Belediye Başkanı Metin Karadoğan’dan anında itiraz geldi.

Karadoğan iddianın asılsız olduğunu iddia ederek ivedilikle özür beklediklerini aksi durumd mahkemeye başvuracaklarını duyurdu.

Karadoğan 5 Başlıkta İtiraz Etti

Ağrı Belediyesi tarafından gerçeklerin saklandığını iddia ederek paylaşılan listeye yönelik basın mensupları ile bir araya gelerek açıklama yapan Ağrı eski Belediye Başkanı Metin Karadoğan bun

u yapılanı siyasi nezaketsizlik olarak değerlendirdikten sonra bu iş bilmez anlayışın Ağrıyı idare edecek yetenek ve kabiliyette olmadığına vurgu yaptı.

Karadoğan bu bir itibar suikastidir kendilerine 10 gün süre tanıyorum gerçekleri kamuoyu ile paylaşmamaları durumunda 5 Temmuz da yasala yollara başvuracağımızı da buradan ilan ediyorum, dedi.

Karadoğan’ın yayınlanan borç listesinde 5 başlık altında itiraz ettiği kalemler şunlardan oluşuyor ;

1-Bütçeleşecek Borçlar = 4,784.783,27 TL

Metin Karadoğan; Bütçeleşek Borçlar ilerleyen tarihlerde yapılması planlanan işler için gerekli olan tahmini bütçedir. Yapılmamış hayata geçirilmemiş bir işin borcunun olduğunu ifade etmek en amiyane tabiri ile besle iştigaldir,iş bilmezliliktir,dedi.

2-Ticari Faaliyetler Dışındaki Kişi ve Şirketlere Olan Borçlar = 22.312.543,37 TL

Metin Karadoğan; Kamu Kurumlarının ticari faaliyetler dışında bir alışveriş içinde olması mümkün değildir.Belediyeler tüm harcamalarını fatura üzerinden gerçekleştirir kayıt dışı bir faaliyet yürütmesi mümkün değildir. Bahse konu borcun muhatapları tarafından kalem kalem açıklanması bekliyorum,dedi.

3- Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri Borçları ;81.719.156,46 TL + 1000.000,00 TL

Metin Karadoğan ;Kamu Kurumlarında ödeme emirleri ve çekler nakit ödeme şeklinde gerçekleştirilir uzun vadeli bir ödeme emri veya çek verilmesi söz konusu olamaz ödeme emri veya adına çek düzenlenen kişi anında ilgili bankaya giderek alacağını tahsil eder.Haliyle bu başlık altında gösterilen borç tutarıda gerçeği yansıtmamaktadır.

4-Kısa ve Uzun Uzun Vadeli Faiz Borçları 34.041.779,28 TL +53.400,96 TL

3 Nisan tarihinde gerçekleştirilen devir teslim töreninde halen birlikte çalışmaya devam ettikleri Muhasebe Müdürü tarafından hazırlanan ve kendilerine takdim ettiğimiz ıslak imzalı borç listesine bakmaları halinde faizlerin hesaplanan borca dahil olduğunu göreceklerdir.

Karadoğan Belediye ile Şirket arasında ki sermaye arttırımının da borç olarak yazılmayacağını ifade ederek tüm bu gerçek dışı sözde borçların açıklanması ve ilanı yolu ile şahsıma görevi devraldığım kardeşim Savcı Başkan’a ve Ak Partiye bir itibar zedelenmesi yaşatılmak istenmektedir.

Buradan basın aracılığı ile kendilerini bu sözde borç listesini kalem kalem açıklamaya ve özür dilemeye davet ediyorum şayetyazdıkları gerçekleri yansıtıyorsa bende tüm kamuoyundan özür dilemeye hazırım dedi.

Metin Karadoğan’ın açıklamalarının ardından akşam saatlerinde sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Ağrı Eski Belediye Başkanı Savcı Sayan da bir açıklama yaptı.

Sayan kendi içindeki karmaşaların önüne geçemeyen ve hizmet üretemeyen belediyenin bu gibi gerçek dışı haberlerin arkasına saklanmayı tercih ettiklerine vurgu yaparak biz burdayız onlarda orda şayet yürekleri yetiyorsa Ağrı yerel basının huzurunda millet bahçesinde bir platform kurarak bu işi açıkoturumda kalem kalem konuşup tartışalım dedi.

Ağrı Belediyesi tarafından açıklanan borç listesi

Metin Karadoğan Dönemine ait devir teslimde açıklanan borç listesi

Savcı Sayan'ın devrettiği borç

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Yıldız
Ali Yıldız - 3 hafta Önce

Sular çok kirli çaydanlığın altında sarı lekeler oluşuyor
Kardeşlerim ben de kürdüm milletimi çok seviyorum ama
Akp dışında kimse halka hizmet etmek istemiyor yazık

SIRADAKİ HABER