Ağrı'ya 3 Milyonluk Termal Projesi

Ağrı da dev projenin ilk sondajı yapıldı.

Ağrı'ya 3 Milyonluk Termal  Projesi

 Ağrı'da  3 milyon Türk Lirasına mal olması planlanan ve bulunması halinde şehrin ısınması ve seracılıkta da kullanılması hedeflenen jeotermal su kaynağı projesinde ilk sondaj törenle vuruldu.

Ağrı Valiliği İl Özel İdaresi kaynaklarıyla Ahmed-i Hani Havalimanı karşısında başlattığı projede, Maden Tetkik ve Arama (MTA) ekipleri sondajla 1500 metre derinliğe inmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 2 Ay sürecek sondaj çalışmalarında  70 derece üzerinde bir sıcaklığa sahip kaynağı yeryüzüne çıkarmayı amaçlıyor.

Bugün ilk sondajın yapılması nedeniyle düzenlenen törende okunan dualar ve kesilen kurbanın ardından ilk sondajın vurulması talimatı Vali Süleyman  Elban tarafından verildi.

Elban, "Bugün çok heyecanlıyız ve ümitliyiz. İl merkezimizin hemen dibinde arzu ettiğimiz miktar ve sıcaklıkta bir jeotermal su bulabilmek amacıyla ülkemizin bu konuda en yetkin kurumu ve ekipleri sıcak su sondajına başladı." diye konuştu.

Sondajla yaklaşık 1500 metre derinliğe inilmesinin planlandığını aktaran Elban, ancak kaynağa daha erken ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Elban, sondajla yeterince sıcak su miktarına ulaşmak istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sondajdaki hedefimiz 50, belkide 70 derecenin üzerinde ve istediğimiz miktarda sıcak su çıkması. Bunu sağlarsak öncelikle sondaj yaptığımız alan ve yakınında inşallah şehrimize hizmet verecek termal tesisler, oteller, fizik tedavi hastaneleri kurulacak. Yeterli sıcaklığı bulursak sıcak suyu, şehir ısıtması ve seracılıkta da kullanmayı düşünüyoruz. Bu proje şehrimizin kaderinin değişebileceğine ve insanlarımızın ısınma maliyetlerinin çok düşük seviyelere inebileceğine inandığımız projedir. Ümidimiz, duamız ve beklentimiz isteğimiz Sıcaklık ve miktarda suyun çıkması."

Elban, projenin yaklaşık 3 milyon lira maliyetinin olmasını beklediklerini ancak sondajın derliğine bağlı olarak maliyetin değişebileceğinide ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER