Sosyal Medyanın Güzel Yüzleri Dolandırıcılıktan Tutuklandı

Sosyal Medya Fenomenleri dolandırıcılıktan tutuklandı.

Sosyal Medyanın Güzel Yüzleri Dolandırıcılıktan Tutuklandı

Siber Suçlarla Mücadele İzmir Şubesinin başlattığı operasyonda sosyal medya fenomeni iki isim gözaltına alınarak tutuklandı.

Sosyal medyada para ödülü kazanıldığı belirtilip, ’’kazanılan ödülün vergisi' adı altında vatandaştan para alarak, dolandırıcılık yaptığı öne sürülen suç şebekesine yönelik başlatılan soruşturmada İzmir Polisi dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları sosyal medya üzerinden oynanan oyundan para ödülü kazandıkları ancak belli miktarda vergiyi vererek ödülü alabilecekleri yalanıyla kandırdığını tespit etti. 10 Kasım'da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla aralarında sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın'ın da bulunduğu 18 kişiyi gözaltına alındı. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Barankoğlu ve Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklandı, 2'si ise serbest bırakıldı.

Tutuklanan iki ünlü ismin ifadelerine ulaşıldı.

Mahkemedeki ifadelerinde Barankoğlu ve Aydın ;

Tutuklanan Simge Barankoğlu'nun, ifadesinde, "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Tutuklanan Yeşim Aydın'ın da "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER