Gül ve Davutoğlu'ndan YSK'nın İstanbul Kararına Tepki

Erdoğan'ın yol arkadaşlarından İstanbul seçimleri kararına tepki

Gül ve Davutoğlu'ndan YSK'nın İstanbul Kararına Tepki

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşları 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da Yüksek seçim kurulunun aldığı İstanbul seçimlerinin iptali kararına tepki gösterdiler.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi'nin 2007 yılındaki haksız "367 Kararı" karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu'nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız." ifadelerini kullandı.

Yine seçilmiş son başbakan olan Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karara tepki gösterirken şu ifadeleri kullandı ;

''Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.

Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK'nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.

Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK'nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.

Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir. Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır.''

Yüksek Seçim Kurulu'nun almış olduğu karara toplumun herkesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor .

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER