Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir''

Ağrı Barosu görevden alınan 3 belediye başkanı için açıklama yaptı

Ağrı Barosu ''B.Başkanları Derhal İade Edilmelidir''

Ağrı Barosu görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Van,Mardin ve Diyarbakır Bşehir Belediye Başkanlarının göreve iade edilmesi için basın açıklaması yaptı.

Sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verildi;

31 Mart yerel seçimlerinde halk tarafından seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyum atandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Daha önceki görevden almalarla belediyeleri kayyum eliyle yönetme politikası yanlış olduğu gibi hali hazırdaki tutum da yanlış olup iki yanlıştan bir doğrunun çıkmadığını gösteren bu yaklaşımlar asla ama asla kabul edilemez.

Bir belediye başkanı hakkında soruşturma veya kovuşturma bulunması, aday olmaya ve seçilme halinde görev yapmaya engel değildir. Yürütülen bu soruşturma ve kovuşturmaların, haklarında kesinleşmiş mahkumiyet hükmü bulunmayan belediye başkanlarının aday olup seçilmelerine engel olmaz iken görevden uzaklaştırılmalarına gerekçe gösterilmesi, anayasal ilke olan ‘‘masumiyet karinesine’’ aykırıdır. Seçilmiş belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmaları, vatandaşların seçme ve seçilme hürriyetlerine saygı duyulmadığının en bariz göstergesidir. Halkın iradesine saygı içermeyen bu ve benzeri yaklaşımlar, legal siyasete ve sandığa duyulan güveni yerle bir edecek, demokrasiye olan inancı bitirecektir.

Her fırsatta sandığa işaret eden ve sandıktan çıkan iradeye saygı duyulmasını isteyen siyasi iktidarın düştüğü bu çelişkili vaziyetten bir an evvel çıkarak yapılan yanlıştan dönmesi gerekmektedir. Bu anlamda seçimde halk tarafından seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevlerine iade edilmeleri elzemdir. Biz Ağrı Barosu Yönetim Kurulu olarak yapılanların, toplumun sadece bir kesimini ilgilendirmediğini; demokrasiye inanıp onu benimseyen her vatandaşın hayatını ilgilendirdiğine olan inancımızla yapılan idari hatadan vazgeçilerek belediye başkanlarının görevlerine iadelerine, halkın iradesine kayıtsız şartsız saygı duymaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 13:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyemiş
Niyemiş - 5 yıl Önce

Teröristleri destekleyen pkk ya mali ve maddi yardım yapan askerimizi polisimi kundaktaki bebekleri şehit eden şerefsiz namusuzları destekleyen kim ise bu ülkeye kim hainlik yapıyorsa hem devletin koltuğunda oturacak hem pkk lı şerefsizleri işe alacak sonrada Türk milleti buna göz yumacak geçin bunları kim bu olaya karşı ise şehit edilen polisini askerin kundaktaki bebeğin kanında eli vardır

Turkuaz Sevdalısı
Turkuaz Sevdalısı - 5 yıl Önce

Şehit yakını ve gazilerimizi işten çıkaran, onların yerine pkk'lı teröristleri işe alan, pkk'ya açık bir şekilde destek veren babamızın oğlu da olsa alınmalıdır. Salih beyin yaptığı bu açıklama kendisine yakışmamıştır. Yada biz yanlış tanımışız.

VATANSEVER
VATANSEVER - 5 yıl Önce

Pkk'ya lojistik destek vermek, devletin kaynaklarını onlara aktarmak suçtur..!

Demokrasi adı altında, Devletin #Kayyum atamasına karşı çıkmakta dolaylı teröre destektir!

Belediye Başkanı
Milletvekilleri
Eski Başbakan
Eski C. Başkanı
...
Kim olursa olsun farketmez suçtur..!

SIRADAKİ HABER