Ağrı Barosu Fahiş Elektrik Faturalarını Yargıya Taşıdı

Ağrı Barosu sorumluluğunun bilincinde bir tavır içinde halkın elektrik faturalarında yaşadığı mağduriyeti Danıştay’a taşıdı.

Ağrı Barosu Fahiş Elektrik Faturalarını Yargıya Taşıdı

Ağrı Barosu ,01 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren ve Toplumun herkesimini rahatsız ve mağdur eden fahiş Elektrik zammının İptali için Danıştayda dava açtı.

Baro Başkanı Av.Mehmet Salih AYDIN yapmış olduğu açıklamada ‘’31/12/2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun 10706, 10707, 10708 ve 10709 sayılı Kurul Kararlarıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından 01/01/2022 tarihinden itibaren uygulanan aktif elektrik enerji satış tarifesinde değişiklik yapılmış olup tüketim miktarlarına fahiş oranda zam yapılmıştır. Bu düzenleme gerek Anayasa’nın 10. maddesinde gerekse AİHS’nin 14. maddesinde güvence altına alınan eşitlik ilkesine ve sosyal devlet ilkesine açıkça aykırıdır’’.

Elektrik zammı düzenlemesi yapılırken Enerjinin adil ve herkese ucuz ulaştırılması hususu ve yaşamsal faaliyetlerini makineye bağlı olarak yürüten kişilerin mağduriyetlerinin dikkate alınması gerektiği gibi, Enerjinin ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir olması temel bir insan hakkıdır.Bu ilkelerin göz ardı edilmesi ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi için Danıştayda ,EPDK tarafında yapılan Fahiş zamlara ilişkin düzenlemenin İptali için dava açmış bulunmaktayız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Kaya
Ahmet Kaya - 1 yıl Önce

Danıştay'dır o Yargıtay olsa duramazsın. Haberleri yazarken azıcık araştırın

SIRADAKİ HABER