Ağrı Belediyesi Borçlanmada 52. Sırada

İller Bankası Belediyelerin boçlarını açıkladı listede boçlu sıralamasında 52. sırada yer alan Ağrı Belediyesinin borcu ne kadar işte cevabı

Ağrı Belediyesi Borçlanmada 52. Sırada

En Yüksek Borcu Olan 5 Belediye Ak Partili

İller Bankası, belediyelerin kredi borçlarının miktarını açıkladı. Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre, İLBANK'a kredi borcu en yüksek 5 büyükşehir belediyesi AKP'li çıktı. Listenin başında ise Bursa var. "Metal yorgunluğu" kapsamında istifa eden Recep Altepe'nin yıllarca başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin borcu, 1 milyar 73 milyon TL.

Bursa'nın ardından ise AKP'li Fatma Şahin'in başkanı olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi geliyor. Gaziantep'in borcu. 821 milyon TL. AKP'li Zeki Toçoğlu'nun başkanı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 805 milyon, Tahir Akyürek'in başkanı olduğu Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 699 milyon, Menderes Türel'in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ise 614 milyon lira kredi borcu olduğu belirlendi. 

 En Düşük Borcu İller

İller Bankası verilerine göre, kredi borçları en düşük 5 il arasında, Uşak (26 milyon lira), Muş (21 milyon lira), Tunceli (16 milyon lira), Artvin (15 milyon lira) ile Iğdır Belediyesi (15 milyon lira) yer aldı.

Türkiye'de 81 il belediyesinin kentsel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek için İller Bankası'ndan 2016 yılı içerisinde 15 milyar 42 milyon lira kredi kullandığı anlaşıldı.

Ağrı Belediyesinin Borcu Ne Kadar

 İller Bankasının açıklamasında Ağrı Belediyesi 93 Milyon Türk Lirası borçla 52. sırada yer alırken hemen altında ki İzmir Büyükşehir Belediyesi 92 Milyon borcu olduğu görüldü. Ağrı Belediyesinin İzmir Büyükşehir Belediyesinin üstünde yer alması açıklamanın ilginç detaylarından biri olarak görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER