Ağrı'da Özlediğim Bir Ramazan Yazısı

Doğubayazıt Belediye Başkanı Yıldız Acar kapı kapı dolaşarak Bayram Mesajını paylaştı

Ağrı'da Özlediğim Bir Ramazan Yazısı

Ellerinde gıda malzemeleri, arkalarında basın ordusu ile ihtiyaç sahibi ailelerin mağduriyeti üzerinden fotoğraf albümü oluşturmaya çalışan siyasi ve bürokratların utanması gereken bir tablodur bizim için Ramazan.

Zahmetlerine (!) değer fotoğraf kareleri ile manşet olduklarında, yudumladıkları keyif çaylarının dumanında tüten, günden kalan patlayan flaş sayısıdır aslında.

Kentin ara sokaklarına çöken ıssızlık , akşam haberlerinde gururla servis edilen utanç fotoğrafları kadar derin değildir bilir misiniz?

Çocukların gözlerindeki ışıltı yetmez babaların yüreğindeki mahcubiyeti örtmeye.

Anaların dilindeki dua size yakışan değil, yakarıştır Allah’a.

Hani sorarlar ya ‘’ Zemheriden daha soğuk olan nedir? Ve der ki Hz Ali ; Namerde muhtaç olmak...

Yaşananlar o kabildendir haddi zatında…

Yine bir Ramazan’ı sonlandırıyoruz öncülerin kapı çaldığı, kadrajların pozisyon aldığı, korumaların korku saldığı, hayırseverlerin niyeti , gariplerin sofrasında 3 günlük iaşesi ile buluşması adına seçilmişlerin büyük zahmeti(!) ile süslenmiş gazete sayfalarının arasında.

Ama hepsi öyle olmadı bazıları kimseye duyurmadı.

Alan elin gözlerindeki hüzün, veren elin tebessümüne meze olmadı bu Ramazan Doğubayazıt’ta .

İftar tenhasıdır garibin ve tenhayı gözleyen seçilmiş hizmetçisidir milletin.

İnanmış ve inandığına adanmış bir ekip gözlediği tenhada çaldı kapısını garibin, gücü elverdiğince koydu kapısına azığı ve dönüp gitti kimseye duyurmadan. Hüzün karelerini tebessümlerine meze yapmadan.

Ne demiştik başlıkta Yıldız Acar fark yarattı. Pandemi süresince siz kısıtlama nedeni ile kapanmışken evlerinize iş makinalarının gürültüsü tırmaladı kulaklarınızı. Çileli yol olarak anılan Doğubayzıt’ın sokakları söküldü, çıkmaz olanları açıldı ,dar geçitler genişletildi, iki yakası bir araya gelmeyen mahallelerde iki köprü yapıldı.

Bunlarla yetinmek olmazdı aldı yanına arkadaşlarını kapı kapı dolaştı çalışmalar nedeniyle verdiği rahatsızlık için özür diledi halkıyla bayramlaştı. Tek kare hüzün paylaşmadı yaşlı teyzelerin hürmetkar ve hizmetkar kızı ,küçük çocukların Yıldız Ablası.

Not;Aşağıda Doğubayazıtlıların yüzünde tebessüm oluşturan fotoğraf karelerinin tamamı bayramlaşmalar sırasında çekilmiştir.

Duvara dayanarak tebessümle izlenen siyasetçi karesi çok anlamlı değil mi ?

Teyzenin tuttuğu el güvenin en güzel işareti

Gülen gözler içten ve samimi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER