Ağrı’da görev yapan sağlıkçılardan sert tepki

Ağrı'da görev yapan sağlık çalışanları kendilerinin zarara uğratıldıkları iddiası ile anlaşmaya tepki gösterdi

Ağrı’da görev yapan sağlıkçılardan sert tepki

Ağrı genelinde yaklaşık 4 bin 500 sağlık çalışanını kapsayan promosyon sözleşmesinin ihale yapılmadan, ve beklentilerinin altında imzalanmasına sağlık çalışanları isyan etti: "Biz kaybettik, Ziraat Bankası kazandı"
Sağlık çalışanları kendilerinden habersiz, ihale yapılmadan imzalanan düşük promosyon sözleşmesine tepkili Ağrı’da yaklaşık 4 bin 500 sağlık çalışanını kapsayan promosyon sözleşmesi Sağlık Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında imzalandı. Anlaşmaya göre sağlık emekçilerine 3 yıl için 25 bin 200 TL nakit, 3 bin 800 TL para puan da kredi kartına 6 aylık dönemlerde 3 taksit şeklinde yüklenecek.
İhalenin kapalı kapılar ardında gerçekleşmesine, ihale usulü değil tek bankayla yapılmasına ve para puan için kredi çıkarılması zorunluluğu ve icralık olmamak şartına değinen sağlık çalışanları “Bu promosyondan banka kazanırken biz kaybettik” tepkisini gösterdi. Para puan değil nakit ödeme istiyoruz” dedi.
"BANKAYA ÖZEL SÖZLEŞME"
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ağrı Şubesi Eş Başkanı Emin Bayram, hastane bazında yapılan sözleşmeler yerine il bazında yapılan promosyon sözleşmelerinin sağlık çalışanlarının kaybettirdiğine dikkat çekerek ;
“Özel bankalar devreden çıktı Sağlık Bakanlığı illerde devam eden promosyon ihalelerini merkeze aldı. Bundan kaynaklı olarak rekabet ortadan kalktı, kamu bankası olan Ziraat Bankasıyla aslında Bankaya özel bir sözleşme imzaladılar. Yetkili sendika Memur-Sen de buna çanak tuttu” Hiçbir bilgi verilmeden bir öğreniyoruz ki Ankara’da işi bitirmişler ve işte üç yıl için 25 bin 200 lira ödeme yapıldı. Şimdi de bankadan kredi kartı almaya zorluyorlar. Kredi kartı almazsan bu para puanlar yüklenmiyor. Sağlık emekçileri inanılmaz bir gelir kaybı yaşarken banka büyük bir kaynak kazandı” ifadelerini kullanarak para puan yerine nakit ödeme ve promosyon ödemesinin en az 45 bin TL olmasını istediklerini söyledi.
"KREDİ KARTI DAYATMASI VAR"
Gördükleri en kötü promosyon sözleşmesi olduğuna vurgu yapan Bayram: 
 “Ağrı’da önce ihale duyurusu yapıldı fakat ihale günü ihalenin iptal edilerek Ankara’da habersiz imzalandı. İhale yapılmadı, kapalı kapılar arkasında ne konuşuldu bilmiyoruz. Büyük bir fiyasko ve hayal kırıklığı yaşadık.  Daha yüksek bir rakam bekliyorduk. Ayrıca 3 bin 800 TL para puan için kredi kartı alma zorunluluğu getirdiler. Dedi.
"İCRALIK OLANLAR, PARA PUANI ALAMAYACAK"
Promosyon sözleşmesinin beklentilerinin çok altında kaldığını dile getiren SES Ağrı Şubesi Eş Başkanı Emin Bayram; “Sağlık Bakanlığı bir görüşmeyle bu işi yaptı. Herhangi bir ihaleyle yapmadı. Burada ciddi bir mağduriyet oluştu. Birincisi herkes kredi kartı kullanmak istemiyor. Kredi kartı almadığında ise 3 bin 800 TL para puanı almayacak. İkinci mağduriyet ise banka notu kötü olanlara kredi kartına başvurduklarında dahi kredi kartı verilmiyor. Dolayısıyla otomatik olarak bu haktan yararlanamayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER