Berdan Öztürk Hakkında Terör Örgütü Propagandası Soruşturması Açıldı

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk hakkında Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un ziyareti dolayısıyla Türkiye'deki bazı illeri de içeren haritanın resmedildiği hatıra pulu bastırılmasıyla ilgili açıklamaları nedeni ile soruşturma başlatıldı

Berdan Öztürk Hakkında Terör Örgütü Propagandası Soruşturması Açıldı

Son dakika haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Ağrı Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.Savcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, HDP'li Öztürk'ün bir kısım haber sitelerinde, "DTK olarak nerede olursa olsun haritamız bizim değerimizdir ve biz, her zaman Kürt ve Kürdistan halkının değerlerini koruduk. Korumaya da devam edeceğiz', 'Erbil'de basılan hatıra pulunun üzerinde yer alan Kürdistan haritası, tüm Kürtlere aittir. Uzun bir süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın adının Kürdistan olduğunu ifade ediyoruz. Bu yeni keşfedilen bir şey değil. Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa'nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür. Bugün Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan, Batı Kürdistan (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da düşmanlıkları Kürt halkına yöneliktir. Kürt halkının değerlerine ve üzerinde yaşadığı coğrafyaya düşmanlık besliyorlar" şeklinde açıklamalarının yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, Öztürk hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi kapsamında terör örgütü propagandası yapmak suçundan soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER