Türk siyasetinde Akşener Dayanışması

Türk siyasetinde Akşener Dayanışması

Türk siyasetinde Akşener Dayanışması

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP-İyi Parti işbirliğine ilişkin ilk açıklamasını  yaptı. Meral Akşener, CHP'li 15 milletvekilini İyi Parti'ye geçmesine  ilişkin, "Kılıçdaroğlu'nun tavrı her türlü takdirin üzerindedir" ifadelerini kullandı. 

 Akşener günlerdir kamuoyunu meşgul eden İyi Partinin 24 Haziran seçimlerine girmesi konusunda  "Ortak tuzak kurdular, boşa çıkarıldı" dedi. Akşener'in açıklaması, CHP Basın Sözcüsü Bülent Tezcan'ın önderliğindeki ekibin İyi Parti'ye yaptığı ziyaretin ardından gerçekleşti.

Ne olmuştu ;

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyordu. 

 Seçime girmesi kesinleşen İYİ Partiye geçen Chp'li Milletvekilleri şu isimlerden oluşuyor ;

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER