Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü TBMMnin Gündeminde

Dilan Dirayet Taşdemir Ağrı İl Sağlık Müdürlüğüne ilişkin TBMMye soru önergesi sundu.

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü TBMMnin Gündeminde

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğüne ilişkin yolsuzluk iddiaları TBMMne taşındı..

Hdp Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünde yolsuzluk ve usulsüzlüklerin olduğuna ilişkin iddiaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sundu.

24 Eylül tarihinde gazetemizde de haber konu olan yolsuzluk iddialarına ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama gelmezken Ağrı Hdp Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir 2 yıllık süreç içerisinde Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünde yaşandığı iddia edilen yolsuzlukları detayları ile işledi.Taşdemir’in Ağrı İl Sağlık Müdürlüğüne ilişkin TBMMye sunduğu önergenin içeriği şu şekilde;

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü son iki yıldır sürekli yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmektedir. İl Sağlık Müdürlüğünde bir takım medikal ürünlerin alımlarında usulsüz yapıldığı, rant uğruna hastaların can güvenliğinin hiçe sayıldığı yönündeki şikâyetler CİMER’e de taşınmış ve Sağlık Bakanlığınca 3 müfettiş görevlendirilerek bu yönlü soruşturma başlatıldığı basına yansımıştır.

Görevlendirilen müfettişlerin İl Sağlık Müdürlüğünde incelemelerini sürdürürken, yani soruşturma esnasında dahi bu usulsüzlüklerin devam ettiği ortaya çıkmıştır. İddialara göre Patnos’ta yaşanan bir trafik kazasında durumu ağır bir vatandaş Patnos’ta beyin cerrahı olmadığından, daha yakın, beyin cerrahisi ve yoğun bakım ünitelerinin durumu uygun olan Ağrı devlet hastanesi yerine hastanın sağlık durumu, hayatı göz ardı edilerek Doğubayazıt’a sevk edilmiştir.

Bu usulsüzlük ağının Patnos Devlet Hastanesi 112 Acil üst sorumlusu ve Doğubayazıt Yaşar Eryılmaz Hastanesi arasında oluşturulan bir ağla yürütüldüğü CİMER’e yazılan dilekçede yer almaktadır. Yine müfettişlerin görevlendirilmesine gerekçe olan dilekçede tüm malzemelerin tek firmadan alındığı, malzeme alımının bir rant alanına dönüştürüldüğü, kesilen faturalarda ancak 3. basamak hastanelerde kullanılabilecek malzemelerin satın alınmış gibi gösterildiği, ameliyatlarda kullanılması mümkün olmayan çok sayıda malzeme kullanılmış gibi gösterildiği ve en önemlisi de Ağrı da maliyeti 5000 TL olan ameliyatların Doğubeyazıt’da 12-13 bin TL maliyetle yapıldığı ve hastaların bilinçli bir şekilde buraya yönlendirilerek ameliyatların özellikle mesai sonrasına alındığına dair ciddi iddialar yer almaktadır.

Ayrıca Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünde devam eden müfettiş soruşturmaları devam ederken Ağrı İl Sağlık Müdürü’nün bir hastanenin başhekimliğine atandığına dair bilgiler mevcut.

Bu bağlamda;

1- Son iki yıldır yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü hakkında soruşturma açılması neden bu kadar geç başlamıştır?

2- Medikal ürün alımlarının ciddi bir rant ve yolsuzluk alanına dönüştürüldüğü, geçmiş dönemlerde bu konuda sahte raporlar hazırlandığı yönündeki iddialar hakkında bir girişimiz olmuş mudur?

3- Acil hastalar dâhil olmak üzere ameliyatların Ağrı merkez yerine ilçe hastanelerine yönlendirildiği, ameliyatların özellikle mesai sonrasına bırakıldığı, bu nedenle ameliyat ücretlerinin katlandığı ve bunun bütçeye ayrıca bir yük oluşturduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

4- Bakanlığınızca İl Sağlık Müdürlüğündeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını soruşturmakla görevlendirilmiş müfettişlerin soruşturmaları hangi aşamadadır? Soruşturmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

YORUM EKLE
YORUMLAR
AĞRILI
AĞRILI - 6 yıl Önce

DİRAYET HANIM ÇOK GÜZEL DEMİŞ AĞRI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE HASTANELERİNDE YOLSUZLUKLAR OLMUŞTUR VE BU YOLSUZLUKLARI ÇIKARANDA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ VE EKİBİDİR VE BU KONULARLA İLGİLİ OLARAK MÜFETTİŞLER GELMİŞTİR VE GEREKLİ SORUŞTURMA YAPILMIŞTIR VE YAPILMAYA DEVAM ETMEKTEDİR İSTERDİM Kİ BU YOLSUZLUKLARI ÇIKARANLARIN HABER YAPILACAĞINA BU YOLSUZLUKLARA KARIŞANLARIN BURDA HABER YAPILMASI DEVLETİ VE ŞEHİTLERİN HAKKINI NASIL İÇ ETTİKLERİNİ YAZIP İFŞA ETMENDİ ALLAHIN İZNİ İLE ODA OLACAK BU DEVLETİNİ SOYAN ŞEHİTLERİN VE YETİMİN HAKKINI ZİMMETİNE GEÇİREN ŞEREFSİZLERDE BİR GÜN BİR YERDE HABER OLACAK TEMENNİMODUR

Ağrı
Ağrı - 6 yıl Önce

Kendisinden önceki yönetimi hırsız olarak suçlayan Ali bulut şimdi kendisi aynı iddalar karşısında kalmaktadır. Etme bulma dünyası alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. İnsan ne yaparsa kendine yapar maalesef. Ağrıda çalışan o kadar insanın ahını aldın ki. İnşAllah daha iyi günlerindir bunlar.

SIRADAKİ HABER