Biontech Aşısı Olanlara Kötü Haber

Corona Virüs Salgını sırasında Türk Bilim Adamları Özlem Türeç ve Uğur Şahin tarafından üretilen Biontech aşılarına ilişkin Avrupa da açılan davalardan birinde aşının Beyin Sisi’ne neden olduğu iddia edildi.

Biontech Aşısı Olanlara Kötü Haber

Yaklaşık 7 Milyon kişinin hayatını kaybettiği Corona virüs salgını sırasında Türkiye de de zorunlu kılınan aşı’nın beyin sisi olarak isimlendirilen hastalığa neden olduğu iddia ediliyor.

Peki aşılar sonrası bir çok insanın yaşadığı sorunlar arasında bulunan ‘’Beyin Sisi’’ ne demektir ?

Beyin sisi nedir?

Beyin sisi, koronavirüs hastalarında belgelenen bir tür zihinsel yorgunluk ve zihin bulanıklığıdır. Tıbbi bir tanı olmayan beyin sisi tanımı, düşünme yeteneğini etkileyebilecek belirli semptomların için kullanılır.

Beyin sisi, kişinin sosyal yaşamını ve günlük işlerini yapma yeteneğini etkileyebilir. Altta yatan durumun zamanında anlaşılmaması ve tedavi edilmemesi, bireyin yaşam kalitesinde gözle görülür ve ciddi bir düşüşe neden olabilir.

Beyin sisinin nedenleri nelerdir?

Beyin sisi, sinir hücrelerini doğrudan etkileyen Covid-19 ile ilişkili olarak ve beyinde geçici oksijen eksikliği veya inme ile ilişkili nörolojik hastalıklarda gözlenmiştir. Beyin sisi hem hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarında hem de sadece hafif semptomları olan ve hastaneye yatışı gerektirmeyen kişilerde görülebilir. Uzun Covid hastaları (Covid-19 hastalığının etkilerinin uzun süreli olması) aylarca veya daha uzun süren kronik semptomlar yaşayabilir.

Ayrıca lupus (kelebek hastalığı), kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku apnesi dahil olmak üzere birçok hastalıkta da beyin sisi ortaya çıkabilir. Depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile bağlantılı olarak da beyin sisi görülebilir.

Beyin sisi belirtileri nelerdir?

Beyin sisi belirtileri şunlardır:

Odaklanma güçlüğü

Çoklu görevlerde (multitasking) zorluk çekme

Unutkanlık

Kısa süreli ve uzun süreli hafıza bozuklukları

Bilişsel kusurlar

Şaşkınlık hali

Kelime bulmada zorluk

Zihin yorgunluğu

Beyin sisinden muzdarip olanlar bu durumu genellikle bir "pus" veya "sis" içindeymiş gibi odaklanma veya zihinsel netlik eksikliği olarak ifade eder. Belirtiler; olayları tam hatırlayamama, cümleleri tamamlamak için doğru kelimeleri bulma güçlüğü veya genellikle kişinin düşüncelerini toplayamama şeklinde bir kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğunu içerir. Beyin sisi aynı zamanda hafıza sorunları ve yorgunlukla birlikte olabilir, zihinsel bir yavaşlamaya neden olabilir.

Bu semptomların birçok farklı sağlık durumundan kaynaklanabileceğini veya altta yatan daha ciddi bir sağlık durumunun bir işareti olabileceğini bilmek önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2024, 01:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Ölenleri mağlesef doktorlar hastahaneler ve bu zorla uyguladıkları tedavi öldürdü kalanların çoğu beyin olarak sakat bırakıldı görülmediği için kimse umursamıyor.

Ali ergün
Ali ergün - 1 hafta Önce

Bende kulandım ciddi hafıza kaybı var bende bu ilaçı çıkaran Allah ona gün yüzü göstermesin kahru perişan etsin inşAllah

SIRADAKİ HABER