Ağrı Çocuk Nüfus Oranında Üçüncü Sırada

Ağrı en yoğun çocuk nüfusuna sahip il sıralamasında 3. ,çocuk evliliklerinde 1. sırada yer aldı.2017 istatistik raporlarında oranlar şu şekilde ;

Ağrı Çocuk Nüfus Oranında Üçüncü Sırada

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz yıla  ilişkin çocuk istatistiklerini açıkladı.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistem sonuçlarına dayalı olarak yürütülen çalışmalar sonucunda açıklanan istatistik raporunda Ağrı yüzde 43,7 ile  en yüksek çocuk nüfus oranına sahip 3. il oldu.

 2017 yılında  en yüksek ve en düşük  çocuk nüfus oranına sahip illerin ilk ve son 3 sırası şu şekilde ; çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu il  yüzde 46,7 ile Şanlıurfa olurken, bu şehri yüzde 45,2 ile Şırnak ve yüzde 43,7 ile Ağrı izledi.

Çocuk nüfus oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 17,2 ile Tunceli, yüzde 18,4 ile Edirne ve yüzde 19 ile Kırklareli olarak belirlendi.

 Yine aynı raporda çocuk evliliklerine dair açıklanan istatistik verilerine göre ; 2017'de Ağrı yüzde 16,6'lık oranla kız çocuk evlenmelerinde en üst sırada yer aldı. Bu ili, yüzde 16,1 ile Muş ve yüzde 12,3 ile Bitlis izledi.

Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu üç il ise yüzde 0,4 ile Tunceli, yüzde 1,1 ile Rize ve yüzde 1,4 ile Trabzon oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER