Ağrı seçim sonuçları tahmini Gazete Duvar Sütunlarında paylaşıldı

Gazete Duvar’dan Berrin Çelik Ağrı’da gazetecilerin seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerini derlediği haberi sütunlarına taşıdı.

Ağrı seçim sonuçları tahmini Gazete Duvar Sütunlarında paylaşıldı

Gazete Duvar’dan Berrin Çelik Ağrı’da gazetecilerin seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerini derlediği haberi sütunlarına taşıdı.

3 farklı isimle kentin seçim tahminlerini konuşan Çelik’in haberine göre Ağrı’da seçimlerinde Yeşil Sol Partinin 3 milletvekili çıkarması bekleniyor ,İşte Berrin Çelik’in Gazete Duvar da ki haberi;

Ağrı yoksulluğun ve işsizliğin en yüksek olduğu illerden biri. Şehirde sanayi iş kolunun olmaması, geçim kaynağının tarım ve hayvancılık üzerine kurulu olması gençleri Ağrı dışına çıkmaya itiyor. Her yıl yüzlerce genç farklı ülkelere de iş aramaya gidiyor. Bu ülkelerin başında Kanada yer alıyor. İşsizliğe ve göçe maruz bırakılan şehre sürekli ve gerçekçi destek sağlanması isteniyor.

GEÇMİŞ SEÇİMLERDEN GÜNÜMÜZE

Ağrı’da bu seçimde 306 bin 590 seçmen sandığa gidecek. 2007 seçimlerinde AK Parti yüzde 63.02 oy oranıyla tüm vekilleri almıştı. Ancak 2015 yılında işin rengi tamamen değişti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 76.91 oy oranı ile tüm vekilleri aldı. 2018 seçimlerinde ise HDP yüzde 62.2 ile 3 vekil çıkarırken, AK Parti yüzde 28.8’lik oranla 1 vekili Meclis'e gönderebildi. Kentte genel ve yerel siyaseti etkileyen en önemli unsur ise adaylar ve aşiretler. Şu an da ilçeler bazında Tutak’ta Büyük Birlik Partisi, Eleşkirt’te ise Saadet Partisi belediye başkanlıklarını yürütüyor. Ayrıca yakın geçmişte Demokrat Partili belediye başkanları ve Liberal Demokrat Partili meclis üyeleri de oldu.

GAZETECİ SÖYLEMEZ: AKP SEÇMENİ KÜSTÜRDÜ

Kentin gündemini yakından takip eden gazetecilere seçim sonuçlarının nasıl seyirde ilerleyeceğini sorduk. Uzun yıllardır kentte gazetecilik yapan Ağrı04haber.com sitesinin kurucusu gazeteci Taner Söylemez, üç vekilin kesin olarak Yeşil Sol Parti’den çıkacağını söylüyor. Söylemez, diğer bir vekilin ise aday listeleri açıklandıktan sonra büyük bir çıkış yaptığını düşündüğü CHP'den olacağını ifade ediyor. Söylemez, “Ancak CHP’nin adayı doğru politika ve kent seçmenine ulaşma gibi durumlarda sıkıntı yaşıyor. AKP adayı Ruken Şahin Kilerci’nin ise Ağrı’da hiç tanınmıyor olması ve halkla temasının olmaması dezavantajlı bir durum. Yerel seçimlerde AK Parti'den Belediye Başkanı olan Savcı Sayan tutumlarıyla merkez seçmeni tamamen küstürdü. 2018 seçimlerinde 64 bin oy alan AKP’nin, bu seçimde 30-35 bin bandında olacağını tahmin ediyoruz.”

'SÜRPRİZ CHP OLUR'

Kentin seçimlere çok az bir zaman kala rengini gizlediğinin altını çizen Söylemez, şu ihtimallerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti:

“ 4-0 ihtimalinden bahsediyoruz, Yeşil Sol Parti zaten 3 vekil çıkaracak, 4'üncü milletvekilliğinin yarı oyu Yeşil Sol Parti’nin diğer yarının ise kimin olacağı sandıkta belli olacak. Sürpriz CHP olur. AKP’nin şansı olmadığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise oy oranının 72-75 bandında olacağını öngörüyorum.”

GAZETECİ GENÇ: CHP DÖRDÜNCÜ ADAYI BELİRLEYECEK

Ağrı Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve yazar Ahmet Genç ise 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlerde Ağrı için bir sürpriz beklemediğini söyledi:

“Yeşil Sol Parti, yeni adaylarıyla ve özellikle Sırrı Sakık’ın da aday olmasıyla güçlendi. 3 tane vekil kesin olarak Yeşil Sol Parti’den çıkacak. Ancak şu anda hem AK Parti’nin hem de Yeşil Sol Parti’nin durumunu belirleyecek olan parti CHP’dir. AK Parti geçtiğimiz dönem 1 milletvekili çıkarmıştı. Bu dönem bu orana ulaşacağını düşünmüyorum, belli bir oy kaybı olacak ancak diğer partilere kaymalar sonucunda AK Parti’nin 1 milletvekili çıkarması da muhtemel. AK Parti belli dönemlerde Ağrı’nın kalesiydi, ancak vatandaş şu anki milletvekili adaylarını tanımıyor, sahada ziyaretler istiyor. AK Parti seçmeni milletvekili adaylarının kendilerini tanımasını istiyor."

'KILIÇDAROĞLU EN BÜYÜK OYU AĞRI’DAN ALACAK'

Ağrı’da seçimlerin yıllardır AK Parti ve HDP arasında geçtiğini aktaran gazeteci Genç, artık CHP'nin de alternatiflerden birisi olduğunu söyledi: “Kılıçdaroğlu Ağrı’da tarihinin en büyük mitinglerinden birini yaptı. Altılı Masa’nın aynı anda çalışması, birlik olmaları CHP adayının da Ağrılı seçmen tarafından bilinir olması her kesimden oy alacağını gösteriyor. Kemal Kılıçdaroğlu tarihin en büyük oyunu Ağrı’dan alacak. Yeşil Sol Parti’ye verilen her oy Kemal Kılıçdaroğlu’na da verilecek.”

'AĞRI’DA KESİN BİR ŞEY SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Ancak Söylemez ve Genç’ten daha farklı düşünen gazeteciler de var.

Gazeteci- yazar İhsan Birgül, Yeşil Sol Parti'nin 2 vekili kesin çıkaracağını ön görenlerden. 3’üncü vekilin de ihtimaller arasında olduğunu ancak 4’üncü vekilin güç olduğunu söyleyen Birgül, “AK Parti ve CHP'nin birer vekil çıkarma ihtimali de, birinin bir vekil çıkarma ihtimali de var. İlginçtir, ikisinin şans oranı aynı düzeyde. AK Parti'nin son zamanlarda Ağrı'da toparlanması ve CHP'nin aşiret ilişkileri üzerinden yürümesi iki partinin de gücünü aynı seviyeye taşıyor" dedi.

Ağrı’da bazı adayların çok tanınmadığını ifade eden Birgül, “Bu sıkıntıyı en çok çekecek olanlar ise AK Parti ve CHP. Yeşil Sol Parti'nin bu konuda pek bir sıkıntısı yok. Bazı aday adayları, aday olanlardan daha çok çalışıyordu. Diğer partiler için bunu söylemek mümkün değil. Yine de Ağrı seçmeni ve dengeleri için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bununla birlikte seçim sonuçları açısından en şaşırtıcı illerden birinin Ağrı olacağını düşünüyorum" görüşünü paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2023, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER