Başkan Sarıoğlu’ndan CHP’li Özel’in suçlamalarına cevap

-Başkan Sarıoğlu’ndan CHP’li Özel’in suçlamalarına cevap -Sarıoğlu CHP’li Özel’i belgeleriyle yalanladı! -Sarıoğlu’ndan ‘Özel’e sert tepki; “Çok yakında özür dileyeceksin!”

Başkan Sarıoğlu’ndan CHP’li Özel’in suçlamalarına cevap

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAP) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in TBMM’deki basın toplantısında TAHAP ile ilgili suçlamalarına ilişkin sessizliğini bozdu. 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, dün TBMM’de gerçekleştirdiği grup toplantısında Giresun’daki arıcıların TAHAP’tan şikayetçi olduklarını öne sürerek, federasyonun kalan kısmi şeker ödemelerine ilişkin, “Şu anda durum şu, şeker nerede, yok, para nerede yok. Paramı ver, para yok; şekerimi ver, şeker yok” sözleriyle ilgili açıklama yapan TAHAP Genel Başkanı Sarıoğlu, suçlamaların tamamının gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Açıklamasında CHP Grup Başkanvekili Özel hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Başkan Sarıoğlu, “Teşkilatlarımız tamamı Sayın Özgür Özel’den suç duyurusunda bulunacaktır. Dokunulmazlığınız nasıl olsa bitecek. Hep milletvekili olarak da kalmayacaksınız. Tazminatla ilgili olarak dokunulmazlığınızla ilgili engel yok. Buradan alacağımız tazminatları da üreten yüreklere şeker olarak dağıtacağız” dedi. 
Açıklamasında, CHP Grup Başkanvekili Özel’in yanlış bilgilendirildiğini üstüne basa basa vurgulayan Başkan Sarıoğlu, federasyonun mali denetimlerden de alnının akıyla çıktığını belirterek, sürece ilişkin de açıklama getirdi. Özel’in suçlamalarını yalan olarak nitelendiren Sarıoğlu, “Arıcı ve arı merkezli tarımın kitabı yeniden yazılmalı diyoruz. Gıda ve Tarım Milli Güvenlik meselesidir diyoruz. Raporlarımız ve önerilerimiz ortada ancak ülkeyi yönetmeye talip bir partinin Grup Başkanvekili çıkıyor, şeker ver yok, iade et para yok diyor. Bak Sayın Özgür Özel, çok yakında özür dileyeceksin. Bunu tarihe not olarak düşün” diye konuştu. Açıklamasında daha önce kendisini grup toplantısında eleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da bahseden Sarıoğlu, kendisine şikayet aktarıldığını öne süren Özel’in bahsettiği Giresun’a daha önce üç tır şeker gönderildiğini hatırlatarak, “Sizin şeker yok ver dediğiniz ile üç tır şeker verdik biz. Yem ve un verdik. Sizin Genel Başkanınızın memleketi Tunceli’ye 2 tır şeker verdik. Bunlardan sizin haberin var mı Özgür Özel? Sizin iliniz Manisa’ya da şeker verdik. Ondan haberiniz var mı sizin Özgür Özel? Bakın siz kuru kuru siyaset yaparak bir yere varamazsınız” diye konuştu. 
“İTHALAT İZNİ VERİLMESİNİ DEFALARCA HAYKIRDIK” 
TAHAP’ın Türkiye’de ilk besleme şekerini fabrika çıkış artı mini nakliye kurtarır şekilde dağıtan ve bunu kamuoyuyla paylaşan ilk STK olduğunu hatırlatan Sarıoğlu, “Geçen yıl 10. aydan itibaren pancar kalitesinde sıkıntı olduğu ithalata izin verilmesi gerektiğini haykıra haykıra geldik. Bugün açıklama yapan Sayın Milletvekilinin Genel Başkanı bir STK’daki isimleri saydı, bize paralel yapı dedi. Arkasından hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem de Türkşeker kime ne kadar şeker verildiğiyle ilgili açıklama yaptı. Bunun belgelerini kimsenin değiştirme şansı yok. Biz TAHAP olarak hiç kimsenin yapmadığı bir şey yaptık, resmi yazıyla talep ettik teslim tesellüm tutanaklarıyla bunu dağıttık. Herkesin samimi bir şekilde siyasi görüşü ne olursa olsun, ülkesini ve milletini seviyorsa haysiyeti varsa kendisine TAHAP ne yaptı diye bir sorması lazım. Ülke yönetimine talip olan ana muhalefet partisi bu adamla niçin uğraşıyor bunu sorması lazım. Arıcıların içinde vefalı vefasız yok mu, samimi ve inançlı olan yüzde 90 ortada ve biz gereken desteği de çok şükür görüyoruz” dedi. 
“300 MİLYON LİRAYI ÜRETENİN CEBİNDE BIRAKTIK” 
TAHAP olarak son üç aydır denetimlerle uğraştıklarının altını çizen Sarıoğlu, “Allaha çok şükür alnımız açık başımız dik, bağlı olduğumuz içişleri bakanlığını denetimini yaptı tertemizizdir. Maliye Bakanlığı da denetimi yaptı, elimizde rapor var gizlilik ibaresi olduğu için paylaşamıyoruz ama netice ortada” dedi. CHP’li Özel’in söylediği yalana önce kendisinin inanması gerektiğini kaydeden Sarıoğlu, “Mali denetim raporunu bugün aldık. Bizim şikâyet edilmediğimiz yer kalmadı. Biz Türkiye’de geçen Nisan ayından bu yana takasla dağıttığımız şeker 568 tır şekerdir. Türkşeker’de firmalarda ve denetim raporlarında bu var. Biz bu ülkede kendi rantını düşünen ve üretenleri soyanlara karşı 300 milyon lirayı üretenin cebinde bıraktık. Burada bu paranın kalmasına kimler sevindi üretenler. Sevinmeyen kimler, bunlarla belli ilişkiler içerisinde olup milletin kanını emenlerdir. Bizim iadeden sonra 30-31 tır şekerimiz kaldı. Sayın Vekil söylemiş; Şeker ver yok iade ver yok diyor. Biz partner firmamızla bile iadede herhangi bir hukuki pozisyona girmeden sözleşmemizi bozmadık. Bunu kendi imkânlarımızla iadeleri de paşalar gibi yaptık” dedi. 
“BU PLANLI VE ORGANİZE BİR HAREKETTİR” 
Halihazırda hukuken sıkıntı dört yer olduğunu ve bu dört yere de kısmi iade yapıldığını hatırlatan Sarıoğlu, “Bazısını kısmen yaptık, bazısını yapmadık. Niye yapmadık? Tespit etmişiz, savcılığa bakanlığa vermişiz, onlar zaten öncesinde bizi şikâyet etmiş. Mahallenin bakkalına berberine şeker satmış. Bakkala 230 çuval şeker satmış, bakkal almış yetmemiş bir de bize dava açmış. Bunu nasıl iade edeceğiz. İlin birisinde kısmi iade yapmışız. Burada dilekçe var üyenin yarısından fazlası biz sana güveniyoruz şeker istiyoruz paramızı iade etme diyor. Başkanını çağırıyoruz. Gelin diyoruz. Devletin şeker fabrikasına dava açmış. Aynı avukat Karadeniz’de ilin birinde 190 çuval şeker almış. Tek başına AKS’de 300 arısı var. Bir tır şeker yazılmış. 190 çuval şeker alınmış. Bunların hepsinin avukatı aynı avukat. Bu planlı ve organize bir harekettir. Ben defalarca bu sürecin çok hayırlı olduğunu, bizleri birbirimize kenetlediğini söyledim. Temizlememiz gerekenleri temizlediğimizi, bunu da hukuk yoluyla savcılık yoluyla federasyondan ihraç ederek görevden alarak yaptığımızı da defalarca söyledim. Mali denetim raporunu alıp harekete geçiyorduk ki Sayın Özgür Özel açıklaması geldi” diye konuştu. 
“GİRESUN’A ÜÇ TIR ŞEKER GÖNDERDİK” 
Özgür Özel’in basın toplantısında bahsettiği Giresun ilinin TAHAP’tan bir tane iade dilekçesi olmadığını belirten Sarıoğlu, “Oradaki kardeşimizle daha dün defalarca kendi grubumuzdan arkadaşlarımız da şahittir iade talebi varsa iletin diye söyledik. 3 günde ödeyemezsek, 10-15 günde öderiz dedik. Çünkü bunun yasal süreci var. Başkanım biz kendi işimizi hallederiz, sizi zora sokmayız dendi. Yunus Yılmaz çıksın hayır demedim desin” dedi. Giresun’a gönderilen 3 tır şekerin faturalarını gösteren Sarıoğlu, “Arıcılarımızdan gelen bir dünya dilekçe de var. Birinci ayın 21-26’sı arasında vatandaş para yatırıyor. Biz şeker gönderiyoruz şeker verilmiyor, arkasından ikinci tırı gönderiyoruz bize bunların parasının girişi 4 Nisan ile 20 Nisan arasındadır. Dekontlar yalan söylemez. Gönderdiğimiz 1 tır gübrenin kalan parasını da ödemediler. Kendilerini savcılığa verdik. Kendileri muhatabımız değildir. Kendilerini denetlemeden şeker vermeyeceğimizi de söyledik. Şahsi çıkar için hareket eden babamın oğlu da olsa şeker vermeyeceğim. Un alacaksın, yem alacaksın ticaret yapacaksın ve üyene vermen gereken şekeri götürüp malzemeciye satacaksın. Onunda dilekçesi de var burada. Adam bana 400 liradan verdi, 425 liradan ben sattım diyor. Ben bunları tespit edeceğim ve kalkıp sana teslim olacağım. Yok böyle bir şey” dedi. 
“SENİN İLİN MANİSA’YA DA ŞEKER VERDİK” 
Özgür Özel’e seslenen Sarıoğlu, “Sayın Milletvekili; Siz grup başkanvekilisiniz. Grup başkanvekili, bir siyasi partinin Genel Başkanı’nın meclis grubunda halihazırda vekaletini taşıyan kişidir. Aynı hatayı Sayın Kılıçdaroğlu’na yaptırdılar. Aynı hatayı siz de yaptınız, vekilleriniz de yaptılar ve yapmaya devam ediyorsunuz. Siz araştırıp sormadan, bir gazeteci bile bir taraftan evrak ya da bir konu geldiğinde karşı tarafı dinler. Bizim genel merkezimiz orada. Ben kaç gündür Ankara’dayım. Bir telefon açabilirsiniz. Kendiniz gelmeyebilirsiniz, danışmanlarınız var. Ben defalarca genel merkezin adresini verip kapımızın herkese açık olduğunu söyledim. Sorup soruşturmadan şeker yok demişsin. Sizin şeker yok ver dediğiniz ile üç tır şeker verdik biz. Yem ve un verdik. Sizin Genel Başkanınızın memleketi Tunceli’ye 2 tır şeker verdik. Bunlardan sizin haberin var mı Özgür Özel? Sizin iliniz Manisa’ya da şeker verdik. Ondan haberiniz var mı sizin Özgür Özel? Bakın siz kuru kuru siyaset yaparak bir yere varamazsınız. Şimdi ben bir daha TAHAP Genel Başkanı olarak anlıyorum ki Cumhurbaşkanı Adayı’nı açıklamakla sahada üç yıl ısrarla hükümetin ve Devlet ile milleti karşı karşıya getirme adına tarım ve gıdanın bileşenleri kullanılacak sözünü bugün siz tekrar tescil ettiniz. Siz iftira ve yalan sanatıyla bu ülkede bir kaos ortamı hazırlamaya çalışıyorsunuz. Ve bunu başaramayacaksınız” diye konuştu. 
“BUNUN FATURASINI TAHAP’A KESEMEZSİN”
Özgür Özel ile ilgili olarak TAHAP Hukuk Kurulu’nun hem iftira ve hem hakaretten suç duyurusunda bulunacağını vurgulayan Sarıoğlu, “Siz, bu tavrınızdan vazgeçmediğiniz sürece sizin yıllardır partinizin üyesi olan, oy veren insanların da nefretini kazanarak oy kaybediyorsunuz. Biz CHP’nin en yoğun oy aldığı yerlere de oy verdik. Evet şeker de gecikme olmadı mı oldu. Bunun kusurlusu Mustafa Sarıoğlu değil, Devletin diğer kurumları da değil. Ben net söyledim. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız yanıltılıyor. Ben öyle diyorum buna ve edebimle söylüyorum. Atadıkları bürokratlar bu ülkeye ihanet ediyor. Biz şeker yok dediğimizde görevden alınan Türkşeker Genel Müdürü çıkıp bu ülkeye 2,5 milyon ton şeker ürettik, 500 bin ton fazlamız dedi mi demedi mi? Bu kayıtlarda var. Biz de dedik ki 500 bin ton fazlanız varsa ülkenin arıcısının geneline 10 bin ton ver dedik. Diğer STK’lar şu anda çatır çatır 760 liradan alıp 850-900 liraya bu arıcıya satarken, piyasada bu şeker 1100-1300 lira arasında satılırken biz birinci ayın sonunda şeker göndermişiz adam şeker dağıtmamış. Bunun faturasını sen TAHAP’a kesemezsin. Senin böyle bir hakkın yok. Bu konuda da siz bizim muhatabımız değilsiniz. Devletin kurumları denetlemelerini yapmış, çıkıp açıklamalarını da yapacaktır” dedi. 
“SÖYLEDİĞİNİZ HER ŞEY YALAN!” 
“Biz Dünya konjonktürü gereği ülkemizde milli birlik ve beraberliğin en hassas olması gerektiği bir dönem olduğunu ve biz TAHAP olarak asla bir yıkıma, sokağa, kaosa ve kavgaya izin vermeyeceğimizi söylememize rağmen siz bizi bu oyunun içine çekmeye çalışıyorsunuz” diyen Sarıoğlu, “Biz bu oyuna gelmeyiz. Lütfen partinizin kurucusu olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hasletlerine sahip hareket edin. Gazi Mustafa Kemal diyemeyen teröristlerle kol kola gezen il başkanınıza bakın. Siz bizim muhatabımız değilsiniz. Devletimizin kurumları denetimlerini yapmış, 7/4 denetlenmeye de biz açığız. Hala daha açığız hodri meydan. Fakat siz kalan kısmi şeker ödemesinin gecikmesine ve kendi işimizi yapmamıza engel oluyorsunuz. Çünkü söylediğiniz herşey yalan. Orada Sayın Vekillerimize de sözleriniz oldu. Muhatapları size cevaplarını verecektir. O insanlar sadece bu ülkede bir sektörün ses gelmesi ve tarımın eksikliklerinin giderilmesiyle ilgili katkı da bulundular. Yoksa bize özel bir şey filan vermediler. Sizin tabirinizle örgütlerinizden bizlere ulaşıp talepleri olanlara da biz yardımcı olduk. Açık söyledim; Senin Genel Başkanının o açıklamayı yaptıktan sonra O’nun iline iki tır şeker gönderdik. O güne kadar Tunceli’ye Devletin kurumu tarafından üreten yüreklere dağıtılsın diye verilen şekerlerin ne olduğunun hesabını sor, ondan sonra Mustafa Sarıoğlu ve TAHAP’tan hesap sormaya kalk” diye konuştu. 
“SİZ BU ÜLKEDE ARICININ ADI ANILMIYORKEN NEREDEYDİNİZ?”
“Biz Devletin kurumlarına hesabımızı verdik, 7/24 hesap vermeye de hazırız” diyen Sarıoğlu, “Ama siz ısrarla yalan üzerine kurulu siyasetinizle bir yere filan varamazsınız. Bizim kimseden saklayacak, kimseden kaçacak bir şeyimiz yok. Alnımız açık başımız dik. Siz bu ülkede balın tenekesi 200-250 lirayken neredeydiniz? Siz bu ülkede arıcı tanınmıyor, adı bile anılmıyorken neredeydiniz? Siz Genel Başkanınızın grup toplantısında isimleri sayıp teşekkür ettiği STK’nın iki hafta önce İstanbul’da yaptığı fuarda kaç para gelir elde etti ve bu gelirin nereye gittiğiyle ilgili ya da yıllar önce programlarla ilgili, genç çiftçi soygunu ve plaka soygunuyla ilgili ağzınızı niçin açmıyorsunuz? Siz çok mu dürüstsünüz? Her şeyi adam gibi tespit mi ediyorsunuz? Biz derhal gerekli suç duyurularında bulunuyoruz. Eğer yüreğiniz yetiyorsa tarımın tüm bileşenleriyle ilgili ve TAHAP ile ilgili elinizde hangi tür belge ve bilgi varsa gideceğiniz yer Cumhuriyet Savcılıklarıdır, Devletin bakanlıklarıdır. Hiç vakit geçirmeyin gidin. İstediğiniz ortamda kamuoyuna açık şekilde ahlak ve edep kuralları içerisinde tartışırız ama birileri sizin elinize gelip bir şey tutuşturduğunda bu nedir bunun arkasında ne var araştırma zahmetine katlanın. Öyle bir şey yapıyorsunuz ki 81 ilden paralar toplanmış sanki hiç şeker dağıtılmamış. Uyuyorsun çok kötü uyuyorsunuz. Danışmanlarına TAHAP’ın sayfalarını geriye doğru bir incelettir. Başka hiçbir şey yapmana gerek yok. Orada dağıtım paylaşımlarımızla teslim tesellüm tutanaklarımız da var” dedi. 
“YALAN ÖZGÜR ÖZEL PANKARTLARIYLA SİZİ KARŞILAYACAKLAR” 
TAHAP’ın şeffaflık içerisinde olduğunu belirten Sarıoğlu, “Bizden medeni bir insan gibi bize böyle bir şeyler geldi, bu iddialarla ilgili sizin diyeceğiniz var mı deseniz, Devletin nasıl ilgili kurumlarına dosyalarımızı götürüp banka hesaplarımıza kadar inceledilerse aynısını hiç çekinmeden size de verirdik. Anlaşılan şu ki son zamanlardaki ekonomik zorluklar, gıda fiyatları, bürokratik ve STK ihanetleriyle sıkıştırmaya çalıştığınız hükümeti bugün yaptığınız hareketle rahatlattınız. Bu saatten sonra üreten yürekleri ve TAHAP’ı siz hiçbir zaman yanınıza alamazsınız. Mustafa Sarıoğlu olarak özellikle Özgür Özel, sizin bundan sonra gittiğiniz programların tamamında üreten yürekler sırtını size yüzünü millete dönüp ‘Yalan Özgür Özel’ pankartlarıyla sizi karşılayacaktır. Siz de samimiyet varsa siz gerçekten Atatürk’ün partisinde gerçekten emeği savunan bir insansanız ve ülkeyi yönetmeye talipseniz hodri meydan;  İstediğiniz kanalda çıkalım sormak istediğiniz ne varsa sorduğunuz herşeyin belgesini karşınıza koymak kaydıyla biz varız. Siz tarih boyunca bu ülkede yapılmayanları yapan, insanların sesi ve nefesi olan bir STK’yı ve on binlerce insana yapılacak hizmeti engelleyen insanlar olarak kara bir leke olarak yazılacak ve anılacaksınız. Dolayısıyla durmak yok yola devam” diye konuştu. 
“ÇOK YAKINDA ÖZÜR DİLEYECEKSİN” 
Yaşanan gecikmeleri kabul ettiklerini ancak bunun kendilerinden kaynaklı olmadığını da belirten Sarıoğlu, “Çok yakında Giresun’da da gerçekten hakedenlere bizim elimizde oluşturduğumuz listelere göre besleme şekerlerini vereceğiz. Hizmetlerimize daha hızlı devam edeceğiz. Biz şeker meselesini çözdük ama bu işler bize adım attırmadı. Teşkilatlarımız tamamı Sayın Özgür Özel’den suç duyurusunda bulunacaktır. O yalan yanlış bilgi verenlere de suç duyurusunda bulunacağız. Bize destek veren, dua eden, omuz veren tüm üreten yüreklere teşekkür ediyorum. Arıcı ve arı merkezli tarımın kitabı yeniden yazılmalı diyoruz. Raporlarımız ve önerilerimiz ortada ancak ülkeyi yönetmeye talip bir partinin Grup Başkanvekili çıkıyor, şeker ver yok iade et para yok diyor. Bak Sayın Özgür Özel, çok yakında özür dileyeceksin. Bunu tarihe not olarak düşün. Çünkü biz hukuksuz adaletsiz hiçbir iş yapmadık. Ama belli çıkarları bizlerden sağlayamayanlar, sadece şahsi çıkarları için içimize bir şekilde gelmiş olanlar sizlere bu yalan yanlış bilgileri verdiler, onlar da siz de hukuk önünde hesap vereceksiniz” dedi. 
“CANINIZI SIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ” 
“Keşke Türkiye’de meclisin kürsüsünüz ülkenin tarımın gelişmesi için kullansaydınız, keşke bizim hazırladığımız raporları bize sorsaydınız” diyen Sarıoğlu, “Keşke bu iş nasıl bu hale geldi diye sorsaydınız? Ben samimiyetle bize el altından farklı farklı taleplerle satılmaya çalışılan, bizlerle partner firmayla yapılan sözleşmelerin hepsini ben size de takdim ederdim. Biz Devletin yetkili kurumlarından zaten bu konularda denetim de istedik. Sizin bizim bu ülkede üretim merkezli kardeşlik olarak tek nefes, tek ses birlikte Türkiye diye imece merkezli mücadeleyle ilgili ne katkınız var? Bu saatten sonra hiçbir gücün bizi geciktirmeye de gücü yetmez. Kalan akdimizi yerine getirip yolumuza devam edeceğiz. Sizlerin canını sıkmaya biz daha çok devam edeceğiz. Ben siz ve sizin gibileri üreten yüreklere ve Allah’a havale ediyorum. Aynı zamanda hukuk kurulumuz da gereğini yapacak. Dokunulmazlığınız nasıl olsa bitecek. Hep milletvekili olarak da kalmayacaksınız. Tazminatla ilgili olarak dokunulmazlığınızla ilgili engel yok. Buradan alacağımız tazminatları da şeker olarak dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2022, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER