Sadi Somuncuoğlu Hayatını Kaybetti

Sadi Somuncuoğlu hayatını kaybetti

Sadi Somuncuoğlu Hayatını Kaybetti

Devlet eski Bakanı, MHP eski Milletvekili ve Türk Ocakları eski Genel Başkanı Sadi SOMUNCUOĞLU hayatını kaybetti.

Milli Düşünce Merkezi'nin kurucu Genel Başkanı olan ve Yeniçağ Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Sadi Somuncuoğlu Türk milliyetçiliği için büyük katkılarda bulunmuş  ve pek çok milliyetçi yayın organının çıkmasına vesile olmuş, Ülkü Ocaklarının kuruluşunda da aktif rol oynamıştı. 

Türk milliyetçiliğinin unutulmaz isimlerinden biri olan 20. ve 21. dönemde milletvekilliği yapan  Sadi Somuncuoğlu bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeni ile hayatını kaybetti.

Sadi Somuncuoğlu Kimdir

1940 doğumlu olan ve 82 yaşında olan Somuncuoğlu, ilk ve ortaokulu Aksaray'da, lise ve yükseköğrenimini Ankara'da tamamlamıştır. 1965 senesinde "Bab-ı Ali'de sabah" gazetesini çıkarmıştır. Gençliğinde Türk Ocağı bünyesindeki faaliyetlere katılım göstermiştir ve buradaki devrin ileri gelen Türkçü aydınlarının sohbetlerinde bulunmuştur. Ardından gençlik döneminde feyzaldığı Türk Ocaklarının başkanlığını yaptı(1994-1995). 1967'de aktif siyasete atılmak istemiştir. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi'nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine dek kısa bir dönem dışında, MHP'li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürütmüştür.

1967-1969 senelerinde Türkiye'deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş'in talimatı ile Ülkü Ocakları'nı kurmuştur. 1969 tarihinde, İbrahim Metin, Halil Özyıldız ile birlikte Devlet Dergi'sini çıkarmıştır ve bu dergide birçok yazıları yayınlamıştır. 1970'te Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev almıştır.

1977 senesinde Niğde milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçilmiştir. Daha sonra bu partiden ayrılarak MHP'ye girmiş ve 1999 seçimlerinde de MHP milletvekili olmuştur. 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisinden Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, genel başkanın aksi yöndeki kararına rağmen Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş ve bu hareketi partide büyük tepki yaratmıştır. Bu sebeple 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi. Aktif siyasetten çekilmesinin ardından kitap ve köşe yazılarına ağırlık vermiş olan Somuncuoğlu'nun halihazırda yayınlanmış 7 kitabı bulunmaktadır. Yeniçağ Gazetesinin köşe yazarı olan isim, Milli Düşünce Merkezinin genel başkanlığını da yapmaktaydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER