Uzmanlar Aileleri Uyardı '' Çoçuklarınızı Kinder' ürünlerinden uzak tutun ''

Kinder Sürpriz yumurta ürünlerinde Avrupa'da başlayan Salmonella skandalı sonrası çok sayıda çocuk zehirlenmiş ve bir çocuk hayatını kaybetmişti.Skandalın ortaya çıkması sonucu görüştüğümüz uzmanlar ebeveynleri uyardı ''tüketmeyin''

Uzmanlar Aileleri Uyardı '' Çoçuklarınızı  Kinder' ürünlerinden uzak tutun ''

Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN tarafından Türk Tarım Bakanlığına yapılan acil bildirim sonrası Tarım ve Orman bakanlığı 44 il müdürlüğünü uyardı.

Tarım ve Orman Bakanlığının uyarısı sonrası görüştüğümüz uzmanlar Kinder Marka ürünlerin bir kısmında SALMONELLA TYPHİMURİUM bakterisine rastlandığı ve bu nedenle çocukların bu ürünleri tüketmemsi gerektiğine vurgu yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığının 41 il müdürlüğüne gönderdiği yazıda şu bilgilere yer verildi.

‘’Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN’dan alınan bildirimlerde dünya genelinde Salmonella Typhimurium salgını yaşandığı, salgın kaynağının Kinder markalı çikolatalı ürünleri olduğu, riskli ürünler ve parti numaralarının toplatıldığı hakkında ülkemiz bilgilendirilmektedir.

Alınan bildirimlerde belirtilen riskli ürünler parti numarası ile birlikte resmi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla tarafınıza iletilmektedir.

Ayrıca, salgının ülkemizde sıçramasının önlenmesi amacıyla; ikinci bir talimata kadar, menşe ayrımı yapılmaksızın Kinder markalı ürünlerin (Kinder Sürpriz Yumurta, Kinder Mini Eggs, Kinder Schokobons, Uovo Maxi, Kinder Mix, Kinder Circus, Kinder Happy Moments, Mix Cross Cat Kinder, Mixed Patisserie PRA, vs.) ithalatında yüzde 100 Salmonella analizi yapılmasına karar verilmiştir.’’

SALMONELLA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mikrop alındıktan 6 ile 12 saat içerisinde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. İshal en önemli belirti. Yanı sıra baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, bulantı ve yüksek ateş olabiliyor. Bakteri, hafif gıda zehirlenmesinden ölümcül bakteriyel enfeksiyonlara, yani sepsise kadar gidebilen tablolar yapabiliyor.

Hastalık genellikle 4-7 gün sürer ve çoğu kişi tedavi olmadan iyileşir. Bazı kişilerde, ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde hastalık daha ciddi seyreder.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER