Ağrı Belediyesinin İhaleleri Farklı İsimlerle Aynı Adrese Gitmiş

Gazete Duvar'ın Sedat Yılmaz'a dayandırdırdığı haberde en ilgi çeken nokta ''Kent merkezinde muhtelif parklarda kullanılmak üzere 50 adet dış mekan masa tenisi ihalesi yapıldı. 6 Ağustos 2020’de 475 bin TL bedelle yapılan ihale İstanbul kayıtlı Celal Gurbetçi’ye verildi. Ancak yılın 8 ayını kar altında geçiren kentte ne 50 park var ne de var olan parklarda masa tenisi. İhaleyi alan firma hakkında ise hiçbir bilgi edinilmedi. ''olarak göze çarptı.

Ağrı Belediyesinin İhaleleri Farklı İsimlerle Aynı Adrese Gitmiş

Ağrı Belediyesi'nde Savcı Sayan döneminde yapılan 55 ihalenin hep aynı firmalara verildiği öne sürüldü. Mezopotamya Ajansı'ndan Sedat Yılmaz'ın haberine göre ihalelerin verildiği şirketler isim değiştiriyor, hisseler devrediliyor, açılıp kapanıyor ancak ihaleler hep aynı adrese gidiyor. Örneğin, 36 milyon 968 bin 640 TL değerinde 13 ayrı ihale hep Avcılar'daki Albayrak Apt. No 8/5 adresine teslim edilmiş.

Ağrı Belediyesi Savcı Sayan'ın başkan seçildiği 31 Mart 2019 tarihinden 30 Kasım’a kadar 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21'inci maddesinin (B) bendi (Pazarlık Usulü), 21'inci maddesinin (F) bendi (Pazarlık Usulü) ve 19’uncu maddesinin Açık İhale Usulüyle yaptığı 55 ihalenin yüzde 71’ini Ağrı dışında bulunan firmalara verdi. İhalelerin yüzde 24’ü (36 milyon 968 bin 640 TL) İstanbul’un Avcılar ilçesi Cihangir Mah. Atakan Sk. Albayrak Apt. No 8/5 adresine teslim edildi.  

ŞİRKETLER SIK SIK AÇILIP KAPANIYOR

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Kamu İhale Kurumu (Ekap) üzerinden ulaşılan 55 ihalenin yüzde 71’i İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Samsun, Adana, Bursa, Kocaeli, Antalya ve Van’a kayıtlı ve birbiriyle irtibatlı firmalara verildi. Samsun’a verilen bir ihalenin bağlantısını Diyarbakır’da, Erzurum’a verilen bir ihalenin bağlantısını Ankara’da, Adana’ya verilen ihalenin bağlantısını ise İstanbul’da bulmak mümkün. Bazıları Sayan’ın seçildiği 2019 yılında ve sonrasında kurulan şirketlerin çoğu, tek adreste toplanıyor. Sıklıkla açılıp kapanan ve hisse devri yaparak isim değişikliğine giden şirketlerin hareketliliği olağandışı bir görüntü veriyor. 

13 İHALENİN ADRESİ ALBAYRAK APARTMANI

Avcılar İlçesi Atakan Sk. Albayrak Apt. No 8/5 adresinde 7 firma, 13 ihalede, 36 milyon 968 bin 640 TL’yi pay etti. Aynı apartmanın aynı kapı numarasını kullanan şirketlerin zaman zaman hissedarları ve ortaklıkları değişiyor, tür ve isim değişiyor ancak ağ içerisindeki soyadlar hiç değişmiyor. Adana, Samsun, Ankara, Diyarbakır ve İstanbul kökenli bu şirketler, 2020 yılındaki ihalelerin neredeyse tamamını alırken, bu yılki ihalelerin adresi Ankara’ya kayıyor. Albayrak Apt.’na giden 36 milyon 968 bin 640 TL değerindeki 13 ihalede ortaklık kuran şirketler şunlar: 

BERATCAN KURUMSAL HİZMETLER GIDA SAĞLIK İNŞAAT ENERJİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, M. Sıddık Coşar tarafından 2016 yılında 100 bin TL sermaye ile Albayrak apartmanında kuruluyor. Eylül ayında ise isim değiştirerek MİS MÜTEAHHİTLİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ adını alıyor. 
 
ÇINARLI KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT GIDA SAĞLIK ENERJİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, İsmet Coşar tarafından 2019 yılında 200 bin TL sermayeyle Albayrak apartmanında kuruluyor. 
 
ADEM ÇELİK MAKİNA METAL İNŞAAT OTOMOTİV İTHALAT İHRACAT TAAHHÜT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ İŞ ORTAKLIĞI TİCARİ İŞLETMESİ, 2010 yılında 200 bin TL sermaye ile Diyarbakır’da kuruluyor. 
 
BİLGİN MET ORGANİZAS YON MÜH. İNŞ. ENER.TARIM SAN. VE TİC. LTD. ŞT., 100 bin TL sermayeyle 2009 yılında İstanbul’da kuruluyor. 
 
FENİX DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, Samsun’da 2014 yılında 50 bin TL sermaye ile kurulup hissesini Diyarbakır’da Hikmet Ateş’e devrediyor. Hikmet Ateş'ten Cihan Kalkan’a devredilerek SERİ DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ ismini alıyor. Kalkan, bir süre sonra da hissesini Serhat Ateş’e devrediyor. Şirket en son ARES 1 DANIŞMANLIK TEMİZLİK İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ ismini alıyor. Serhat Ateş aynı zamanda 50 bin TL sermaye beyanı olan VEGA KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin sahibi. 
 
ARSLANCAN KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMATİV YEMEKÇİLİK TURİZM İLAÇLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, 2009 yılında 150 bin TL sermaye ile kuruluyor ve VEGA KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ile birlikte 2019’da 17 milyon 950 bin 200 TL’lik araç kiralama ihalesi aldı.  
 
EDK GROUP EĞİTİM DANIŞMANLIK KURUMSAL HİZMETLER TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, 50 bin TL sermaye ile Berker Talay tarafından Adana’da BERKER TALAY OTOMOTİV YEDEK PARÇA TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ adıyla kuruluyor. Talay, geçen yıl ise 100 bin TL sermaye ile Ankara’da YTK KURUMSAL HİZMETLER LİMİTED ŞİRKETİ kurdu. Şirket Çınar ve Bilgin’le ortak ihale aldı. 

İHALE İPTAL EDİLDİ ADRES AYNI KALDI 

Sayan, yönetime geldikten birkaç ay sonra doğal afet vb. durumlarda başvurulan 21 B usulü ile araç kiralama ihalesi yaptı. İhale 19 Eylül 2019 tarihinde VEGA KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ile ARSLANCAN KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMATİV YEMEKÇİLİK TURİZM İLAÇLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne 17 milyon 950 bin 200 TL karşılığında verildi. İhalede usulsüzlük tespit edildiği için mahkeme tarafından 16 Aralık 2019 tarihinde iptal edildi. 

Ancak 17 Mart 2020 yılında yine 21 B usulünde yinelenen ihale bu kez 973 bin 350 TL’ye daha önce ihaleyi alan ortaklardan ARSLANCAN KURUMSAL HİZMETLER İNŞAAT OTOMATİV YEMEKÇİLİK TURİZM İLAÇLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne verildi. 

2021’DE BURAKS ÖNE ÇIKTI 

Erzurum Yakutiye ilçesinde kurulu BURAKS İNŞAAT TAAHHÜT İNŞAAT MALZEMELERİ NAKLİYE GIDA PETROL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ yılın favori en çok ihale toplayan şirketi oldu. İlk ihalesini Erzurum’da alan firma daha sonra hisse devri yaparak Ankara’ya taşınıyor. Ankara’ya verilen 12 ihalenin 4’ünü (Toplam 14 Milyon 717 bin 550 TL) bu firma alıyor. 

Ankara’nın diğer çok ihale alan firması ise 2016’da 50 bin TL sermaye ile kurulan HSA GRUP İNŞAAT MÜHENDİSLİK EMLAK MADENCİLİK TURİZM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ. Şirketin sahibi Ali Toycan Akgül, geçen yıl kazandığı 284 bin 200 liralık ihaleden sonra şirketini Hüseyin Akgül’e devrediyor. Akgül bu kez kendi ismiyle 2019 yılında kurduğu firma üzerinden bu yıl biri 470 bin diğeri ise 790 bin TL değerinde 2 ayrı ihale daha alıyor. 

OLMAYAN 50 PARKA 50 MASA TENİSİ

Kent merkezinde muhtelif parklarda kullanılmak üzere 50 adet dış mekan masa tenisi ihalesi yapıldı. 6 Ağustos 2020’de 475 bin TL bedelle yapılan ihale İstanbul kayıtlı Celal Gurbetçi’ye verildi. Ancak yılın 8 ayını kar altında geçiren kentte ne 50 park var ne de var olan parklarda masa tenisi. İhaleyi alan firma hakkında ise hiçbir bilgi edinilmedi. 

ASFALT İŞİ HEP ÖZGEN’E

Kentin asfalt işi aynı firmaya veriliyor. 23 Haziran 2020 tarihinde yapılan asfalt yapım ekipmanları kiralama işi bir milyon 249 Bin 200 TL’ye ÖZGEN İNŞAAT ASFALT NAKLİYE TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.’ne verildi. Aynı firmaya 25 Haziran’da da 2 milyon 966 bin 400 liraya asfalt yapım ekipmanları kiralama işi verildi. 

KÖMÜR ALIM İŞİ AK PARTİLİ MECLİS ÜYESİNİN KARDEŞİNE

Kalorifer kömürü alımı ise 2 yıl üst üste aynı firmaya verildi. 21 Ekim 2020 yılının kömür ihalesi 252 bin 450 TL’ye Mehmet Temel’e verildi. Temel, 28 Eylül’de de 586 bin 80 liraya ikinci kez kömür ihalesi aldı. 2 yılın ihalesini alan Temel, AK Parti Ağrı İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Temel’in kardeşi. 

FİRMA DEĞİŞİYOR SAHİBİ DEĞİŞMİYOR

Sayan, seçildiği üç yıldır akaryakıt ihalesini sahibi aynı olan 2 firmaya verdi. 18 Haziran 2019’da 4 milyon 301 bin TL’ye açılan ihale Hasan Aslan’ın ortak olduğu ABDULLAHOĞULLARI GIDA PETROL ÜRÜN PA Z.TİC.SAN LTD. ŞT’ine verildi. 10 Eylül 2020 ihalesi ise yine Hasan Aslan’ın ortağı olduğu AYAS PET. GID. İNŞ. NAK TURZ. İTH. İHR. TİC.VE SAN. LTD. ŞTİ.’ne 4 milyon 468 bin TL’ye verilirken, 19 Nisan’da 6 milyon 827 bin 900 TL’ye yapılan ihale yine ABDULLAHOĞULLARI GIDA PETROL İNŞAAT TURİZM NAKLİYAT TİCARET SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’ne veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 21:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ağrı
Ağrı - 3 yıl Önce

Bu haber bir ihbar niteliği taşımaktadır. Cumhuriyet başsavcılığı gerekeni yerine getirmelidir. Acilen soruşturma başlatılmalıdır. Kamu zararı varsa yetkililer hak ettikleri cezayı almalıdır.

Reis
Reis - 3 yıl Önce

İftira, palavra.

Kenan
Kenan - 3 yıl Önce

Çok ilginç eğer haber yüzde bir dahi doğruysa, ve tabii en ilginci de mali şubenin yapacağını gazeteci şematik olarak vermiş.

Çamur at izi kalsın
Çamur at izi kalsın - 3 yıl Önce

Haberi baştan sona okudum ancak içinde yalan var. Hem de öyle böyle bir yalan değil. Ben olsam haberi yapan kişiye dava açardım, iftira atılmış bildiğin. Haberi yapan kişi de savcılığa başvurmalı. İddialarını ispatlamak zorunda.

SIRADAKİ HABER