Ağrı Memur Sen Erdoğan’a Karşı Sokağa İndi

Ağrı'da hükümet yanlısı sendikalar Erdoğan Hükümetine karşı durduklarını basın açıklaması ile duyurdular

Ağrı Memur Sen Erdoğan’a Karşı Sokağa İndi

Hükümete yakınlığı bilinen Sağlık Sen yıllar sonra Erdoğan Hükümetine karşı sokak eylemi gerçekleştirdi. 

Hükümetin tüm tekliflerini lütuf olarak kabul eden ve  bir dönem adı 3,5 Ali’ye çıkan  Memur-Sen'e bağlı Ağrı Sağlık Sen bugün yaptığı açıklama ile Erdoğan Hükümetinin zam teklifine karşı çıkarak sokağa indi

Ağrı Sağlık Sen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda  

‘’ Hükümetin zam teklifine tepki için sokağa indi. 

İstediğimiz zam iki yıl için %38 + refah payı.  

Hükümetin teklifi %23 + enflasyon farkı.  

Hükümetin tek olumlu teklifi, 3600 ek gösterge. Onu da süreci içinde vereceğiz diyor.  

Bu teklif, bizim kabul edeceğimiz bir teklif değildir. 

Hükümet teklifini yükseltmeli, diğer taleplerle birlikte 3600 ek göstergeyi,sözleşmeliye kadroyu ve seyyanen zammı hemen vermeli.’’ifadelerine yer verdi. 

İlgili Sendika’nın önceki gün yaptığı basın açıklaması da şu şekilde ; 

Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımız, enflasyon karışışında erimiş maaşlarımızın en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını görüyoruz. Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor. 

2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı. 

Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir. 

Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir. 

Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimi netleştirmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. 

Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür. 

Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz. 

Memur-Sen Ağrı Şubesi olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. 

Yangın ve sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tandır rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Yaşadığımız doğal afetlerin yaralarını sarmak için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Milletimizin başı sağolsun. 

                                                                                              Abdurrahman ASLAN 

                                                                                           MEMUR SEN İL TEMSİLCİSİ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Çelebi
Metin Çelebi - 6 ay Önce

Kimi kandırıyorsunuz siz hükümetin arka bahçesi yandaş olan Cumhur ittifakına desteğini inkar etmeyen bir sendikasınız çok komik işlerle uğraşıyorsunuz kimse size inanmaz çok kararlı ve samimi iseniz toplu istifa edersiniz millette sizi alkışlar yoksa inandırıcı ve samimi değilsiniz sırf dostlar pazarda görsün

Murat yılmaz
Murat yılmaz - 6 ay Önce

Agzi olan konusuyor

SIRADAKİ HABER