Erat ;Usulsüzlük Tespit Edilen Ağrı Seçimleri İptal Edilmelidir

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Mehmet Erat seçimlerin peşini bırakmıyor.Usulsüzlük tespit edildiğini iddia eden Erat seçimlerin yenilenmesi için bugün basın açıklaması yaptı

Erat ;Usulsüzlük Tespit Edilen Ağrı Seçimleri İptal Edilmelidir

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Mehmet Erat, 16 Ekim 2022 tarihinde yapılan ATSO seçimlerine yaptıkları itirazın, neticelendiğini ve seçimlerin tekrarlanması gerektiğini söyledi


İtiraz süreci ve neticesine ilişkin basın açıklaması yapan Erat, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin seçim listelerinde vergi dairesinde kaydı olmayan 76 firmanın olduğunu tespit ettiğini ifade etti.


Bilirkişi raporlarında ise bu 76 oydan 53 oyun usulsüz bir şekilde kullanıldığının tespit edildiğini kaydeden Erat, seçimlerin tekrarlanması gerektiğini ifade ederek: “16 Ekim 2022 Ağrı Ticaret ve Sanayi Odasının seçimleri oldu. O seçim sürecinde yaşananlar, oy hırsızlığı yapanlar, bu memleketin esnaf ve tacirinin oylarını hırsızlıkla, hukuksuzlukla, toplumu yok sayma hükmü ile bir seçim süreci yaşadık. Biz seçim sürecinden bir ay öncesinde Ağrı’nın iş insanlarını, esnaflarını ziyaret ediyorduk. Ziyaret esnasında bazı iş insanımız ve tacirimizin kayıtlarının olmadığını ancak ticaret odasının seçim listelerinde olduğunu gördük. Hatta ve hatta bunlar arasından bazılarının vefat ettiğini gördük. Bunları da hepimiz biliyoruz. Allah hepsine rahmet etsin. Bunlarında listelerde oyları mevcuttu.

 Dolayısıyla bizim grubumuzda aday olan arkadaşlarımızın hepsi bu sorunu ilçe seçim kuruluna dilekçe vermek istedi. Biz ilçe seçim kuruluna 27,09,2022 tarihinde dilekçe verdik. Bu isimlerin listeden çıkarılmasını istedik. Dilekçemiz 2-3 gün orada kaldı ve bizlere dönüş yapıldı. Bizlere listelere hakim olmadıklarını ve listelere müdahale edemeyeceklerini söylediler. Daha sonra seçim kararı alındı ve son listeler ilçe seçim kuruluna verildi. Biz tekrar ilçe seçim kuruluna dilekçe verdik. Dilekçemizde vergi dairesinde kaydı olmayan birçok insan olduğunu ve bunların düzeltilmesini istedik. Ancak yine dilekçemiz ret edildi.

Bu süreçte seçime gittik ve seçim sürecini yaşadık. Süreçten sonra Pazartesi günü bu oyu olmayan ve sahte oy kullanan 5 firmayı tespit ettik. Bu tespit ettiklerimizi de tekrar ilçe seçim kuruluna dilekçe verdik. Bu firmaları kendi imkanlarımızla tespit ettiğimizi söyledik. İlçe seçim kurulu da bunun üzerine vergi dairesinden bunları araştırdı ve tekrar bize yaptıkları dönüşlerinde bu firmaların kayıtlarının olmadığını ancak seçim sonuçlarını etkilemediği gerekçesi ile tekrar ret etti.

Biz daha sonra yine 7 firmayı da tespit ettik. Bu şekilde oy kullan 12 tane firma olduğunu tekrar bildirdik. Bu seferde İl Seçim Kurulu da bu itirazımızı kale almadan ret etti. Bunun üzerine Yüksek Seçim Kuruluna gittik ve Yüksek Seçim Kurulu itirazımızı haklı bularak dosyayı tekrar dan il seçim kurulan gönderildi. İl seçim kurulu tekrardan itirazımızı ret ettik. Bundan sonra da bizler 21 arkadaşımlar beraber yine Cumhuriyet Başsavcılığına bu kez dilekçe verdik. Tabi bunun üzerine başsavcılık dilekçemizi alarak soruşturmayı başladı ve Ağrı Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü, bu olay araştırdılar. O gün itibarı ile 94 tane daha firma tespit edildi. Biz bu 94 firmanın Ağrı da oy kullanıp kullanmadığını hepsini bilmiyorduk. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılı da bu durumu bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi heyeti de Ağrı’da seçim listesinde 76 tane sahte oy olduğunu tespit etti. Bunlardan 53 kişi sahte oy kullanmış. Dolayısıyla suçun konusu bile yazılmış.

Suçun konusu da seçim kanununa muhalefet ve görevi kötüye kullanmak.

Tabi hem Ağrı emniyeti hem de bilirkişi raporunda bunun genel sekreter tarafından hazırlandığı ifade ediliyor. Evet genel sekreter suçlu. Bunu biliyoruz. Ancak yönetim kurulunda buna imza atan kişiler de bunun ortağıdır. Dolayısıyla bu seçimin sabote edildiği, elimizden zorla alındığı bellidir. Biz adalete güveniyoruz. Hakkın, hukukun tecelli edeceğine inanıyoruz. İnşallah bu sürecin, memleketimizde yapılan bu hukuksuzluğun, adaletsizliği önüne geçecekler. İlçe ve il seçim kurulu vermiş olduğu bu haksız karardan dönerler. Dolayısıyla yapılan bir hırsızlıktır. Emek hırsızlığıdır. Bu haklarımızın gasp edilmesidir. Bu seçim sürecinde bu memlekette insanları kutuplaştırmanın anlamı yoktur.

Şu anda bizim yaptığımız hesapta biz 19 meclis üyesi alıyoruz. Onlara 3 tane meclis üyesi kalıyor. Bu yalnız bana değil bütün Ağrı’ya yapılmış bir haksızlıktır.

Bu yazık günah değil midir? Vicdanen rahat mısınız? Benim hakkımı hukukumu elimden alacaksınız. Şu anda benim yerimde oturacaksınız. Bu benim babamın yeri değil. Bu memleketin ticaret odasıdır.

Ama ben hakkımı size yedirmeyeceğim. Benim kazandığım ortada bir hak var. Dolayısıyla bu memleketin gerçeklerini hepimiz yakinen biliyor. İnanıyorum ki adalet yerini bulacak.

Memleketimizde adaletli, onurlu, hasiyetli yargımız inşallah tecelli edecektir. Şu anda ticaret odasında seçim kararı alan, imzası olan bütün yönetim kurulundaki hepsi bu suça ortaktır. Bunun dışında ben ilçe seçim kuruluna dilekçe veriyorum. Dilekçemizde seçimlerde kanunsuzluk, usulsüzlük, adaletsizlik olduğunu bildiriyoruz. Memleketteki hak ve hukuku gözetmelerini talep ediyoruz. Bundan sonra yargı süreci başlıyor. Bunların burada ne kadar ceza alacakları beni ilgilendirmiyor. Ben hakkımı sonuna kadar arayacağım. Bana oy veren insanların oylarına sahip çıkacağım. Çünkü oy namustur.

Dolayısıyla bize yapılan bir haksızlık var. Bütün Ağrılıların vicdanına sesleniyorum. Ben burada yine hodri meydan diyorum. Gidin deyin ki biz yanlış yaptık. Şeffaf bir seçime gidelim. Ben o zaman bu memlekette kazananı tebrik edeyim. Ama benim hakkımı alacaksın. Sonra bana ben başkanım diyeceksin. Burada bu gün seçimlerde yapılan hırsızlık tescil edilmiş. Bunu da Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişi, Ağrı Organize Şubenin tespit etmiştir. Bütün belgelerde 76 tane sahte oy kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu yüzden bu seçimin iptal edilmesi gerekiyor. Aslında ilçe seçim kurulunun bunların mazbatalarını iptal etmesi gerekiyor. Onlarda hukuksuzluk yaptığını biliyorlar.

Ben buradan bir kes daha bütün hemşerilerimin huzurunda, seçimlerin şeffaf ve kaliteli bir şekilde yapılması için o makamı işgal edenlere sesleniyorum. . Bu yanlıştan dönün. İnşallah bu seçimler yenilenecek. Biz adalete güveniyoruz. İnşallah hak tecelli edecek. Adalet yerini bulacak. Yapılacak şeffaf seçimlerde kazanan kim olursa olsun tebrik ederiz. Ama hırsızlığın, hayasızlığı, edepsizliğin olmadığı bir seçim istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2023, 23:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Mehmet Erat çok bey efendi dürüst bir şahsiyet demek bir usulsüzlük varki bu işin peşini bırakmıyor hak verilmez alınır tüm Ağrı halkı sayın Erat ın yanında olmalı bugün ona yapılan haksızlık yarın hepimize yapılır bence seçim iptal edilmeli herkesin vicdanı rahat etsin.

SIRADAKİ HABER