Türkiye ATAK'ı Satamıyor,Motor Hakkı ABD'ninmiş

Pakistanla anlaşmasını yaptığımız 30 Atak Helikopterinin satışı için Abd onayı gerekiyor

Türkiye ATAK'ı Satamıyor,Motor Hakkı ABD'ninmiş

Hürriyet Gazetesinden Erol Görgülü'nün Atak Helikopterine ilişkin haberi dikkat çekti Görgülünün haberine göre Türkiye nin yerli ve milli olarak tanıtılan Atak Helikopterlerinin motorunun Amerikaya ait olduğu ortaya çıktı.

Türkiye, Pakistan ile 1.5 milyar dolarlık 30 adet ATAK helikopteri için anlaştı. Ancak bu helikopterlerin satışı yapılamıyor. Nedeni ise ABD’nin izni gerekiyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın geçtiğimiz ay duyurduğu ve Türkiye’nin “tek seferde yaptığı rekor ihracat” olma özelliğini taşıyan 1.5 milyar dolarlık 30 adet ATAK helikopterinin Pakistan’a satışı sözleşmesi, ABD ile gerilen ilişkiler nedeniyle bir kez daha gündeme geldi.

Helikopterin motor hakları nedeniyle kasım ayına kadar ABD Savunma Bakanlığı’ndan ihracat izni alınamazsa, sözleşmede süre uzatımı gündeme gelecek.

Hürriyet’te yer alan habere göre, savunma saniyesi kaynakları ABD ile gerilen ilişkilerin ATAK helikopteri satışını olumsuz şekilde etkileyebileceği endişesini dile getirdiler. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye ihracat izni vermezse sözleşme uzatma teklifini değerlendirecek olan Pakistan makamları, ihracat anlaşmasının geleceğine karar verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER