Bakan Koca ;Aşı Olmayanlara Yasakların yolda Olduğunu Açıkladı

Sağlık Bakanı aşı oranının iş ve eğitim hayatını sekteye uğratmamak için yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaparak aşı olmayanlara kısıtlamaların yolda olduğunun işaretini verdi.

Bakan Koca ;Aşı Olmayanlara Yasakların yolda Olduğunu Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada aşı olmayanlara yönelik gelecek kısıtlamaların sinyalini verdi.

Koca en az iki doz aşının bağışıklığı geliştireceğine vurgu yaparak eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşıyı zorunlu hale getireceklerine işaret eden açıklamalarda bulundu.

Koca açıklamalarında ;

''Aşı programımız bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir. Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayan kişiler ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir. Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilgili kurumlarımızla yapacağımız ortak çalışmalar neticesinde ilan edeceğiz. 

Tekrar ifade etmek istiyorum yüz yüze eğitim olmazsa olmazımızdır. Çünkü artık aşı var. Aşı iş ve eğitim hayatı için artık bir teşvik ve tercih değil toplumsal bir ödevdir. 

Bildiğiniz gibi çok başarılı bir aşı programı yürütüyoruz. Ancak halen istediğimiz seviyede değiliz. Toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az iki doz aşı olmadan bağışıklık elde edilemiyor. En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli. Bu konuda çok önemli bir bilimsel çalışmayı tamamladık. Bugün önde gelen bilimsel bir dergide yayınlanması için girişimimizi de yaptık. Sonuçlarını hem siz değerli vatandaşlarımızla hem de dünya kamuoyu ile paylaşacağız. ''ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER