Ağrılı Aile Harekete Geçti ''Kaza değil ,cinayet''

6 Haziran tarihinde İzmir Balçova metro inşaatında gerçekleşen ve beton mikseri sürücüsü Erdoğan Yeşil'in ölümü ile sonuçlanan kazanın arkasından iş cinayeti çıktı.

Ağrılı Aile Harekete Geçti ''Kaza değil ,cinayet''

6 Haziran tarihinde İzmir Balçova metro inşaatında gerçekleşen ve beton mikseri sürücüsü Erdoğan Yeşil'in ölümü ile sonuçlanan kazanın arkasından iş cinayeti çıktı.
Sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kaza olarak basına yansıyan olayda iş makinasının kapasitesinden  yüzde 30 fazla yüklü olduğu ve sürücünün izin kullandırılmaksızın fazla mesaiye bırakıldığı kazayıda bu saiklerinn tetiklediği ortaya çıktı.

Ağrı'nın Diyadin ilçesinden olar Erdoğan Yeşil''in 6 Haziran'da saat 20.00 sıralarında, kullandığı 10 AIH 836 plakalı beton mikserinin direksiyon hakimiyetini, Narlıdere'den Limontepe yönüne giderken İzmir Çevreyolu'nda Balçova Viyadüğü'nde kaybetti. Kontrolden çıkan beton mikseri yolun sol tarafındaki demir bariyerleri aşıp yaklaşık 15 metre yükseklikten metro inşaatı sahasına uçtu. Evli ve 2 çocuk babası Yeşil, hayatını kaybetmişti.
 Polis tutanaklarında , beton mikserinin yüklü ağırlığının 32,7 ton olması gerekirken, 38,7 ton olduğunu belirlendi. İncelemede, ayrıca mikserin kadranının 60 kilometre hızda kaldığı görüldü.
Polis raporunun ortaya çıkmasının ardından harekete geçen beton mikseri şoförünün ailesi firmaya fazla yük ve mesai suçlamasında bulundu.
DHA'nın haberinde olayın gelişmesi şu şekilde aktarıldı;
AİLEDEN SUÇ DUYURUSU

Kazanın ardındanErdoğan Yeşil'in  ailesi, beton mikserinin normalden 6 ton daha fazla yüklü olması ve Yeşil'in uzun süre mesai yaptırılıp, izinsiz çalıştırıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Öte yandan, kazanın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Beton mikserinin otoyoldaki demir bariyerleri aşıp, yaklaşık 15 metreden uçması görüntülerde yer alıyor.

'İZİN KULLANMASI GEREKİYORDU'

İstanbul'da bir okulda öğretmenlik yapan Erdoğan Yeşil'in kardeşi Erkan Yeşil (41), haberi aldıktan sonra İzmir'e tayin isteyip ailesinin yanına döndü. Erkan Yeşil, yaptığı açıklamada, "Acımız tazeliğini koruyor. Kazayı araştırdığımızda, maalesef beton mikserinin 6 ton fazla yüklendiğini öğrendik. Kazanın olduğu gün normalde ağabeyim izinliymiş. O gün, hatta o hafta izin kullanmamış. O hafta normal mesai saatlerinin üzerinde çalıştırılmış. Bunun sonucunda da böyle büyük bir dram yaşadık" dedi.

'ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR'

Kaza sonrası ağabeyinin çalıştığı firma yetkililerinin evlerine geldiğini belirten Erkan Yeşil, "Yanımızda olduklarını, ağabeyimin ailesiyle ilgilenip, destek olacaklarını söylediler. Bayramdan sonra tekrar geleceklerini belirti, ayrıldılar. Ancak sonrasında bir daha ne geldiler ne de aradılar.
Şirket bizi bir nevi oyaladı, kandırdı. Bunun üzerine hukuki süreci başlattık. Ateş düştüğü yeri yakıyor, çok büyük bir dram yaşıyoruz. Yengem, 2 çocuğu ile birlikte geceleri başını yastığa koymakta çok zorlanıyor. Çocuklar babasını özlüyor, sürekli onu soruyorlar. Çok acı çekiyoruz" diye konuştu.

'OĞLU İLE SON TELEFON KONUŞMASINI ANLATTI'

Yeşil'in annesi Şükriye Yeşil de oğluyla son konuşmasını anlatarak, "Öğle saatleriydi, aradığımda. Kendisinden bir şey isteyecektim, ancak son anda vazgeçtim. 'Niye izin yapmadın' diye sordum. 'Kimse yok, o nedenle çalışmak zorunda kaldım' dedi. Bu durumdan hoşlanmadığımı belirtip, 'Fedakarlık yapmak sana mı kaldı, başka birileri yok muydu' diye sorup, kızdım. Bu son konuşmamız oldu. Akşam da acı haberi geldi" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER