CHP Ağrı Kadın Kolları Başkanı Çankaya ''Biz bu seçimlerde ya özgürlüğe ya da esarete oy vereceğiz''

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Meryem Çankaya kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ilk adımı olan 3 Nisan 1930 tarihinde kabul edilen Belediye Kanununa ilişkin CHP Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yaptı.

CHP Ağrı Kadın Kolları Başkanı Çankaya ''Biz bu seçimlerde ya özgürlüğe ya da esarete oy vereceğiz''

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan ve tüm Türkiye de eş zamanlı olarak yapılan açıklamada ;

‘’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimi; egemenlik hakkını saraydan alarak halka vermesidir. Bu büyük devrim, kadınların eşit yurttaşlık statüsü kazanmasıyla taçlandı.

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ilk adımı 3 Nisan 1930 tarihinde, Belediye Kanunu’nun kabulüyle başladı. Ardından 1933 yılında köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda, 1934 yılında da TBMM’de seçme ve seçilme hakkı ile Cumhuriyet bir kadın devrimi olarak tarihe geçti. Bir kez daha Büyük Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı; 3 Nisan 1930’da, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinden seçilen Sadiye Hanım’dır. Aradan geçen 93 yılda 19 yerel seçim yapıldı. Bu seçimlerin sonucunda sadece 156 kadın belediye başkanı seçilirken erkeklerde bu sayı 32 bindir. Bu tablo kadınların başarısızlığı, yetersizliği ya da isteksizliğinden kaynaklanmıyor. “Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyetten kaynaklanıyor. Bugüne kadar kadın belediye başkanı oranı en fazla yüzde 3’e çıkabildi. Kadın belediye meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı en fazla yüzde 3 olabildi.

Biz kadınlar yeni haklar kazanmak bir yana mevcut haklarımızın gasp edilmemesi için mücadele eder hale geldik. Ancak Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini yeniden inşa etmekte kararlıyız.

Kadınların haklarını tek tek budamaya çalışan tek adam rejimi, seçimi kaybetme korkusuyla üç-beş oyun peşine düştü. Terör örgütü Hizbullah’ın siyasi uzantısı olan Hüda Par’ı ve kadın düşmanı zihniyetiyle övünen Yeniden Refah Partisi’ni Cumhur İttifakı’na dâhil etti. AKP’nin yıllardır “mış” gibi yaparak gizlemeye çalıştığı gerçek zihniyeti böylece apaçık ortaya çıktı.

Sanmasınlar ki; onlar haklarımızı gasp etmeye çalışırken korktuk, sindik. Karşılarına aldıkları sadece ülkenin yarısını oluşturan kadınlar değil. Bu ülkede haktan, hukuktan, adaletten ve eşitlikten yana olan erkekler de bizim tarafımızda. Gelecekleri çalınmasın diye sandığa gidecek olan gençler de bizimle. Biz milletiz, Millet İttifakı’yız, çok güçlüyüz.

Değerli Basın Mensupları,

Bizler karar mekanizmalarında eşit temsil edilmek istiyoruz. Ancak biyolojik olarak kadın olmanın, kadınları temsil etmek için yeterli olmadığını çok net biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış kararına susanların, 6284 saldırı altında iken koltuk sevdasına ses çıkarmayanların bazıları da kadındı. İstismara uğrayan çocuklar için “bir kereden bir şey olmaz” diyen de bir kadındı.

H.K.G davasından bahsederken çocuğa yönelik istismarın siyasetin konusu olmadığını ve bunların her toplumda yaşanabilecek şeyler olduğunu söyleyen de bir kadındı. Üstelik bu zat kadından da sorumlu olan bir bakan.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bunlarla da kalmayıp, deprem sonrasındaki kayıp çocukların büyük bir kısmının hastanelerde tedavi altında olduğunu varsaydıklarını söyledi. Varsaymak ne demek? Bu ne utanmazlık!

Ardından kayıp bir bebeğin depremden 54 gün sonra ailesine teslim edilmesini bir başarı hikayesi gibi göstermeye çalıştı. 54 gündür neredeydiniz? Bu nasıl bir aymazlık… Hala çocuklarını arayan aileler varken hangi başarıdan söz ediyorsunuz? Sorumluluğunuzu yerine getiririn ve kayıp çocuklarımızın akıbetini tek tek açıklayın.

Değerli Basın Mensupları,

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimine sayılı günler kaldı. Bu seçim biz kadınlar için hayati öneme sahip.

Bir yanda kadınların yasal haklarını gasp edenler; diğer yanda ise “Yasalara Dokunma, Uygula” diyenler var.

Bir yanda İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan; diğer yanda İstanbul Sözleşmesi’ni 24 saat içerisinde yeniden yürürlüğe koyacak olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var.

Bir yanda tek adam rejimi diğer yanda güçlendirilmiş parlamenter sistemle halkın iktidarı var.

Bir yanda kadın düşmanları; diğer yanda eşitliği savunanlar var.

Bir yanda Cumhuriyet devrimlerinin düşmanları diğer yanda Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandırmak isteyenler var.

Biz bu seçimlerde ya özgürlüğe ya da esarete oy vereceğiz.

Biz kadınlar, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden asla vazgeçmeyeceğiz.

Kadın erkek, bir arada, dayanışma içinde eşit, özgür bir Türkiye’yi yeniden kuracağız.

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde;

BİZ KAZANACAĞIZ!

DEMOKRASİ KAZANACAK!

SANA SÖZ: ÜLKEMİZE YENİDEN BAHAR GELECEK!’’ ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2023, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Helal olsun sana
Helal olsun sana - 1 yıl Önce

Süper mega ultra duble perfect

Saim Özmen
Saim Özmen - 1 yıl Önce

Yapılan güzel herkesin taktirinkazanmıştır ancak o özgürlük Kılıçdaroğlu na o yetkiyi vermemiştir ınancımızın gereği olan temız bildiğimiz üzerinde namaz kıldığımız kıldıktan sonra bez parçasını kirlenmesin diye derleyip toplayıp kaldırdığımız seccade yi hiç bir kimsenin ayakları ile değil ayakkabısıyla yücelere girip çıkıp çiğnenmesine hakkını vermez bu kötü niyetli olanları yasayla kanunla özürle inandıramasınız Allah islah etsin art niyet li olanları

Ağrılı
Ağrılı - 1 yıl Önce

Erdoğan'a karşı olduğunu bu pozla belirten bayan arkadaş ya da göğe sığdıramadığınız genel başkanınızın Başınızdaki başörtüsü için 1 metrelik bez parçası dediği videolar hala ortada dolaşıyor izlemenizi tavsiye ederim

SIRADAKİ HABER